Balık Kokusu Nasıl Geçer? Balık Pişirdiğinize Kimse İnanmayacak

balık kokusu nasıl geçer

Severek yediğimiz balığın kokusu nasıl geçer? Mutfakta, evde balığın sinmiş kokusundan nasıl kurtulabiliriz? Gelin evinizde balık pişirdiğinize kimsenin inanmayacağı püf noktaları sizlere verelim..

Balığın kokusu nerden çıkarmak istediğinizi bilmediğim için ben sırayla fırın, tava, el, evimizin genel kokusunu değiştirecek yöntemleri madde madde sıraladım. Siz ihtiyacınıza göre okuyabilirsiniz.

Fırında pişirdiyseniz balık kokusu nasıl çıkar?

1. Sirkeli suyla balık pişirdiğiniz fırını silerek balık kokusundan kurtulabilirsiniz.

2. Veya karbonatı fırının içine serpiştirin. Boş bir sprey şişesine sirke ve su koyun. Karbonatı serpiştirdiğiniz her alana bu spreyden sıkın. 3 dk bekleyin ve sünger yardımıyla silin.

3. Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra fırın tepsisine vanilya serpiştirin ve fırını 20 dk çalıştırın. Mutfağınız ve eviniz mis gibi vanilya kokusuyla sarılsın.

Ayrıca fırında balık pişirirken balığın yanına limon koymak balığın ağır kokusunu azaltır daha sonra fırını temizlemek kolay olur. Ayrıca eve daha az balık kokusu yayılır. 

Tavada pişirdiyseniz balık kokusu nasıl çıkar?

tavada balık kokusu

Balığı tavada pişirdiğinizde genelde ocağa ve sağa sola kızartma yağı sıçrayabilir bu da kokunun daha kalıcı olmasına sebep olur. Eğer tavada pişirdiyseniz balık kokusunu geçirmek için bunları yapabilirsiniz.

1. Küçük bir tencereye bir miktar su doldurun ve üzerine yarım çay bardağı sirke dökün. Ve bu suyu kaynatın. Mutfağınızda oluşmuş bütün balık kokusunu içine çekecektir.

2. Yine boş bir tencerenin yarısını dolduracak kadar su doldurun. İçine göz kararı limon suyu, karanfil, tarçın çubuğu ve varsa defne yaprağı atın. Su kaynadıkça balık kokusunun esamesi bile okunmayacak.

3. Balık pişirirken kokulu mumları mutfakta veya salonda yakarsanız balığın kokusunu bastıracağı için eviniz balık kokmayacaktır.

4. Balık kokusunu yok eden en önemli yöntemlerden biri de vanilyadır. Küçük bir tencerenin içine bir miktar su ve vanilya dökün ve karıştırın. Kaynamaya bırakın ve eviniz mis gibi koksun. Yorum bölümünden bir teşekkürü çok görmeyin ama 🙂

Balık kokusu elden nasıl çıkar?

balık kokusu elden nasıl çıkar

Evdeki balık kokusunu yok ettik ama elimize sinen balık kokusu hala duruyor 🙂 Merak etme onun da çözümü var.

Balık kokusunu elden çıkaran yöntemler:

1. Yarım limonu eline sık ve limon kabuklarını elinde ovala.

2. Karbonatı su ile karıştırınca macun gibi bir kıvam oluşur. Bunu elinde sabun gibi ovala ve durula. 

3. Bazen balığın kokusuna sabun bile çözüm olmuyor o yüzden pratik bir çözüm olan diş macununa başvurabilirsiniz. Biraz diş macununu elinize sıkın ve sabun gibi ovalayın. Daha sonra suyun altında güzelce duruladığınızda elinizde balık kokusu kalmaz.

4. Balık kokusunu elden çıkaran en iyi yöntemlerden biri de çaydır. Elinizin dayanabileceği sıcaklıkta çayı avuçlarınıza dökerek güzelce yedirin, parmak aralarınıza ve bileklerinize kadar. Eliniz sanki balık tutmamış gibi kokmaya başlayacak.

Balık kokusunu evden, fırından, tavadan ve elimizden nasıl çıkarmamız gerektiği hakkında kısa ve öz bir bilgi paylaştık. Eğer içeriğimizden faydalandıysanız ve bir bilgi bile öğrendiyseniz bize yorum bölümünden bir teşekkürü çok görmeyin.

Sizleri seviyor ve bir başka içerikte görüşmek için sabırsızlanıyorum.

Merve.