Dünyanın En Önemli Ruh Hekimi Mutluluğun ve İyi Yaşamın 3 Sırrını Vermiş

Sigman Freud’a arkadaşları bir gün sorarlar. Derler ki mutluluğun ve iyi yaşamın şartları sana göre ne? Freud bu soruya çok kısa çok yalın ve de çok net bir cevap verir…

Freud’a Göre Mutluluğun ve İyi Yaşamın 3 Tane Sırrı Vardır

Peki bu sırlar ve şartlar nelerdir?

1. Çalışmak

çalışmak

Freud diyor ki çalışırsanız alnınızın teriyle kendi paranızı kazanırsanız güzel ürünler çıkartırsanız emek verirseniz bir şeyler üretirseniz kendinizi iyi hissedersiniz ve de mutlu olursunuz. 

İmam Şafii diyor ki: Yorulmak güzeldir çünkü hayatın tadı çekilen yorgunluklardadır.

Freud’da öyle diyor çalışırsanız emek verirseniz üretirseniz ve bunların sonunda da ortaya güzel şeyler çıkarsa kendinizi iyi hissedersiniz. Biz bugün biliyoruz ki ruh sağlığının en temel şartlarından biri bu “çalışmak, üretmek“.

Hz. Mevlana’nın çok güzel bir sözü var sevgili dostlar: “Bizler ekmeğimizi alnımızın terine banıp yeriz.”

2. Sevmek

Freud diyor ki sevin ve de sevilin. Hani Shakespeare’in şahane bir sözü var ya: sevmeye başlarsanız yaşamaya başladığınızı hissedersiniz ve de nefes alıp vermeye.

Evet sevmek aslında üzerinde çok da fazla durulacak bir şey değil, ne olduğu çok açık ve net: Sevmek ve sevilmek. Geçelim üçüncü şarta.

3. Gülmek

Sevgili dostlar biz hayatı çok ciddi şekilde fazlaca önemsiyor olabilir miyiz sizce? Bu hayatı ve dünyayı çok mu fazla ciddiye alıyoruz acaba? Çünkü hepimizin suratı asık bir savaşın içindeyiz sanki bişeyleri yenmeye çalışıyoruz sanki. Mizaha gülmeye hayatımızda çok az yer veriyor ve ciddiyetle bir şeyleri yenmeye çalışıyoruz.

Hayat bu kadar ciddi bir yer mi? Dünya sizce ciddi anlamda ciddiye alınacak bir yer mi? Ben 2 tür insan görüyorum çevremde

1.tür şu: hayatı yenmeye çalışanlar, hayatla ve dünyayla savaşanlar ve de güreşenler. Bu insanların tek bir amacı var hayatı ve dünyayı yenmek.

Çok sevdiğim bir söz var: Bu hayatı çok da fazla ciddiye almayın içinden çıkamayacaksınız.

İçinden sağ çıkamayacağımız bir hayatla savaşıyoruz, güreşiyoruz neyi yenmeye çalışıyoruz?

2.tür şu: hayatla ve dünyayla dans edenler.

İçlerinden geldiği şekliyle o dansa ve o ahenge katılanlar. Savaşmadan, güreşmeden hayatın tadını çıkaranlar. Hayatlarına mizahı çokça alan insanlar. Hayat yenilecek alt edilecek bir şey değil ki… Hayat yaşanıcak bir şey. Nefes alıp verilecek bir şey.

Bir hocamın çok güzel bir sözü vardı: 

“Hayat kural izlemeyen bir danstır.”

Yine sosyal meydada gördüğüm bir söz var belki bu söz sizi rahatsız eder hoşunuza gitmez:

“hayat size salatalık vermişse sizde onunla cacık yapmayı bilin.”

Evet üçüncü şartta bu gülmek. Dünyanın en ünlü ru hekimi Freud. Mutluluğun ve iyi yaşamın sırrını çok basitçe ve yalın olarak özetlemiş. Demiş ki; çalışın, sevin sevilin ve de bolca gülün işte bu kadar basit.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.