Kahvenin İçmek Dışındaki 8 Harika Kullanım Alanı

Kahvenin insan sağlığına olan faydalarını birçoğumuz biliyoruz ama bu yazımızda sizlere kahvenin insan sağlığı dışındaki kullanım alanlarından bahsettiğimde biz kahveyi tanımamışız diyeceksiniz. Bu yazıyı okuduktan sonra kahveye olan bakış açınız değişecek evinizde daha çok bulundurmak isteyeceksiniz. Hazırsanız hemen anlatıyorum..

1. Sivrisinek ve böcekleri uzaklaştırır

sinekleri yok eder

Kahve böcekler için zehirli olan diterpenler içerir. İnsanlar için tamamen faydalı olan bu bileşen böcekler ve sineklerin korkulu rüyasıdır. Balkonda otururken veya bahçenizdeyken masanızın üstüne biraz kahve serpiştirin, sineklerin ve böceklerin etrafınızda gezmediğini göreceksiniz.

Ayrıca bitki ve çiçeklerinizin toprağına veya etrafına kahve dökerseniz böceklerin bitkinize zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

2. Koparılmış çiçekleri daha uzun süre canlı tutar

çiçeklerin ömrünü uzatır

Vazoya koyduğunuz bir çiçek demetinin daha uzun süre canlı kalmasını isterseniz filtre kahveyi çiçeğin suyuna koyabilirsiniz. Demlenmiş kahvede nitrojen, magnezyum ve potasyum bulunur. Bu da çiçeğin yapısını besler ve daha uzun süre yaşamasını sağlar.

AncakBildiğimiz Türk kahvesini olduğu gibi dökmeyin eğer filtre kahve yapmak istemezseniz Tür kahvesini bardağa doldurduktan sonra bir süre bardakta beklemesini sağlayın. Telve dibine çökeceğinden üstündeki kahveden faydalanabilirsiniz.

3. Eti yumuşatır

eti yumuşatır

Eti pişirmeden önce marine ederken üstüne biraz kahve tozu dökerseniz etiniz pişerken daha yumuşak olacaktır. İçerdiği asit sebebiyle etin sert yapısını yumuşatmaya yarar.

4. Evcil hayvan kokularını halıdan yok eder

halı kahve

Herkesin evinde evcil hayvanı yok ama bazen akrabamızın evcil hayvanı sizi ziyarete gelebilir. Veya kendi evcil hayvanınız halınıza yatıp uzanabilir. Böylesi durumlarda halıda tahammül edemediğimiz bir koku oluşabilir. Çözümü kahvede. Halının üstüne kahveyi serpiştirin ve biraz bekleyin, 15-20 dakika sonra süpürün. Kokudan eser kalmadığını göreceksiniz.

5. Kirli tencere ve tavaları derinlemesine temizler

zor kirleri temizler

Çıkmayan kirleri tencere ve tavalarınızdan kahvenin toz haline gelmemiş o sert haliyle rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Bulaşık süngerinin üstüne biraz dökün ve gerisini ona bırakın.

6. Şöminedeki odun ve kömür kirlerini temizler, güzel kokmasını sağlar

şömine kahve

Ülkemizde çok fazla şömine kültürü yaygın olmasa da şömine kullanan okuyucularımız için anlatalım. Temizlemeden önce kömürün veya odunun üstüne bir miktar kahve tozunu serpiştirin. Ne kadar fazla dökerseniz o kadar az toza maruz kalırsınız. Hapşırma gibi durumları yaşamak istemeyenler mutlaka bu yöntemi uygulamalı.

7. Buzda kaymayı önleyebilir

kaymayı önler

Aynı tuz gibi kahve de buzlu yolların kaymasına engel olabilir. Özellikle Erzurum gibi bölgelerde kapı önlerine tuz yerine tercih edilebilir. Kahvenin toz hali değil az çekilmiş sert hali olmalıdır ki kaymayı önlesin.

8. Ayakkabı veya ayak kokusunu yok eder

ayakkabı kokusunu yok eder

Kahvenin içinde kötü kokuları absorbe eden nitrojen bulunur. Eski spreylerinizin içine kahveli su yaparak ayakkabı veya kötü kokan yerlere kahve spreyi sıkabilirsiniz. Ayrıca kötü ayak kokusuna sahip olan kişiler için de kahve önerilmektedir. Kahve telvesiyle ayak maskesi yapılarak kötü kokunun önüne geçildiği görülmüştür.

Okuduğunuz için teşekkürler, sizin de kahvenin bildiğiniz bir kullanım alanı varsa yorum alanından bizimle paylaşabilirsiniz.