5 Tip Göbek Yağlanması Ve Kurtulma Yolları

Hepimiz düz ve formda bir karın sahibi olmayı arzuluyoruz. Ancak bu karna sahip olmak normal yollardan hiç de kolay değildir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni ve bunun yanında ciddi bir spor programı gerektirir. Ancak arzuladığınız karın kaslarına sahip olmak için harekete geçmeden önce, ilk yapmanız gereken nasıl bir karın yağlanmasına sahip olduğunuzu öğrenmeniz gerekiyor.

Hangi tip yağlanmaya sahip olduğunuzu öğrendiğinizde doğru yöntemlerle kolayca karın yağlarınızdan kurtulabilecek ve hayallerinizdeki vücuda sahip olabileceksiniz.

Alkol Kaynaklı Yağlanma

Eğer karaciğerinizin işleyebileceğinden fazla alkol tüketerek karaciğerinizi yorarsanız, sindirim sürecinizi sekteye uğratırsınız. Ayrıca alkollü içecekler yüksek kaloriler içerir. Bu sebeple hem sindirimin zorlaşması, hem de aldığınız fazla kalorilerden ötürü kilo alırsınız. İlk yapmanız gereken alkol tüketimini azaltmanız ve vücudunuza kendisini iyileştirmesi için vakit vermeniz gerekiyor. Ardından da beslenme düzeninize daha fazla taze meyve ve sebzeler kattığınızda, karnınız kendiliğinden yok olacaktır.

Doğum sonrası kiloları

Bebek sonrası ister istemez fazla kilolar meydana geliyor ve çoğu yeni anne bu kilolarından kurtulmakta zorlanıyor. Tek yapmanız gereken yeni doğum yapmış anneler için uygun egzersizlere başlamanız ve doktorunuzdan bu konuda tavsiyeler istemeniz. Ardından zaman içerisinde formunuza geri kavuşabilirsiniz.

Stres sebepli karın yağlanması

Stresli bir hayat ve uykusuzluk size kilo aldırır. Çünkü stresten ötürü salgıladığınız kortizol hormonu iştahınızı açar ve ekstra kalori almanıza sebep olur. İlk olarak uykunuzu düzenleyerek işe başlamalısınız. Ardından sağlıksız beslenmeyi olabildiğince kesmelisiniz. Son olarak da eğer çok fazla kahve tüketiyorsanız biraz azaltmanızı tavsiye ediyoruz.

Hormon Düzensizliğinden kaynaklanan yağlanma

Hormon düzensizliği kilo almanıza ve verememenize sebep olabilir. Doktorunuza danışarak bir hormon paneli yaptırarak herhangi bir düzensizlik olup olmadığını görebilirsiniz. Bu sonuçlara göre beslenmenizi düzenleyerek işe başlayabilir ve ardından sağlıklı bir hayata kavuşabilirsiniz.

Karın Şişkinliği

Karın şişliği yaygın bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Sindirim sisteminizin düzgün çalışmamasından kaynaklanır ve ilk yapmanız gereken daha fazla su tüketmektir. Eğer yoğurt ve kefir gibi bağırsak floranızı geliştirecek prebiyotikler tüketirseniz karın şişliğiniz azalacak ve sağlığınıza ve arzuladığınız görünüme kavuşacaksınız.