Sırttaki Kamburu Yok Eden Hareket

Boyunuz biraz uzunsa iş yaparken kambur durursunuz. Bilgisayar başında çalışırken veya yemek malzemelerini doğrarken ya da yemeği karıştırırken… Aileniz ve çevrenizdeki arkadaşlarınız devamlı size düz dur demekten bıkmasada siz kendinizi sürekli sırtınızı düzeltirken bulursunuz.

Günümüzde insanlar genellikle bilgisayar başında çalışıyor ve kısa mesajlarla haberleşiyorlar bu sebeple içine gömüldükçe gömüldüğümüz teknolojik aletler vücudumuzu kötü etkiliyor.

Size yardımcı olacak egzersizimizin adı ters mekik. Sırt kaslarınız vücudunuzun üst kısmını düz bir biçimde taşımakta omurganıza yardımcı olur ve sırt kaslarınız güçsüz olduğunda omurganız bu yükü tek başına taşımakta zorlanır ve sonuç olarak kamburlaşırsınız.

Ters mekik egzersizi nasıl yapılır?

Yüzüstü yere uzanın ve ardından ellerinizi belinize yerleştirin ve üst vücudunuzu yerden yavaşça kaldırın ve indirin. İlk 4 – 5 tekrardan sonra bel ve sırt kaslarınız yanmaya başlayacak.

İlk sefer için toplamda 10 tekrar yeterli olacaktır. Tekrar yapmanız gereken miktar bel ve sırt kaslarınızın yanmaya başlamasından sonra önceki yaptığınız kadar devam etmektir. Bir süre sonra 10 adet yeterli olmayacaktır. En fazla 30 olmak üzere zamanla miktarı arttırmanızı tavsiye ediyoruz.

Zamanla duruşunuzun düzeldiğini fark edecek, çevrenizden de aynı şekilde duyumlar almaya başlayacaksınız.

Dilerseniz hareketin videosunu da izleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın!