Klimasız Ev Nasıl Soğutulur?

Dairem İstanbul’da 5 katlı bir binanın beşinci katında. Ağaçlar o kadar yükseğe büyüyemiyor, çatı düz ve pencerelerim güneşli tarafa bakıyor. Bu yüzden yaz aylarında dışarıdaki sıcaklık 40 ° C’ye çıktığında evim adeta bir Fin saunasına dönüşüyor.

Bu koşullarda uykuya dalmak ve iyi uyumak imkansızdır. Klimam olmadığı için, evimi soğutmanın farklı yollarını bulmalıydım. Ve aklıma çok güzel fikirler geldi üstelik işe yaradı.

Evde klima yokken, yatağımı nasıl serinlettiğimi ve nasıl rahat uyuyabildiğimi sizlere göstermek istiyorum.

Ev yapımı bir klima

Normal bir vantilatör, havayı odanın içinde hareket ettirir ve motoru aslında odayı ısıtır. Ancak bu vantilatörler aslında gerçek bir klimaya dönüştürülebilir.

Birkaç şişeyi suyla doldurun ve buzluğa koyun daha sonra donmuş buzları vantilatörün önüne koyun. Bu durumda odanın her yerine soğuk hava üflenecektir. Sıcaklık kuvvetli olduğunda 2 set şişeyi dondurup 4-5 saatte bir değiştiriyorum.

Yatağı soğutmak

  • Çarşaflarınız saten veya sentetikten yapılmışsa, pamuk veya ipek yatak çarşafları ile değiştirmek daha iyidir. Pamuk çarşaflar teri iyi emer ve cildi serinletir.
  • Ayrıca pamuklu pijamalar giyin, daha iyi nefes alırlar. Veya kıyafetsiz uyuyun. Bu daha iyi bir yöntem.
  • Yatağınızı soğutmanın bir başka yolu da çarşaflarınızı ve yastık kılıflarınızı buzdolabına koymak ve yatmadan önce onlarla yatağınızı yapmaktır. Yorganınızı dondurucuya koymayın, bunu yaparak hastalanabilirsiniz.

Asma vantilatörleri kullanın.

Ucuzlar, tavana sabitleniyorlar ve odayı oldukça iyi soğutuyorlar. Bu tür bir vantilatöre sahipseniz, anahtarının yaz modunda olduğundan emin olun. Birçok vantilatörün farklı mevsimler için 2 modu vardır.

Eğer vantilatörde bir anahtar bulamazsanız, fan kanatlarını kontrol edin. Havanın yukarı çekilmesi için saat yönünün tersine dönmeleri gerekir.

Diğer ipuçları

Odayı serin tutmak için doğru şekilde havalandırmalısınız. Dış hava sıcaklığı 25 ° C’den yüksek olduğunda pencereleri kapatıyorum ve sıcaklık bunun altına düştüğünde açıyorum. Genellikle günün en düşük sıcaklığı sabah 4 ile sabah 7 arasındadır, bu yüzden sabahları ve akşam 8’den sonra pencereleri açıyorum.

Güneşin evi ısıtmasını önlemek için doğru perdeleri kullanmak önemlidir. Farklı kumaşlar denedim ve sentetik perdelerden uzak durmanın daha iyi olduğu sonucuna vardım – hızla ısınıp soğuyorlar. Beyaz renkli kalın keten perdeler en iyisidir.

Evinizinde ısının kalmasını istemiyorsanız, halılar, kilimler ve koltuk yastıkları gibi toz toplayan şeylerden kurtulmak iyi bir fikirdir. Bu sayede hava daha temiz ve daha serin hale gelecektir.

Odanızı havalandırırken bir havlu ıslatın ve açık pencerenin önüne asın. Evinizi hızla soğumasına yardımcı olacaktır. Ama havluyu gece bırakmayın. Fazla ıslak olan bir oda çok nemli olabilir.

Sizin klima yerine kullanabileceğiniz bir fikriniz var mı? Lütfen bizimle paylaşın.