Hayatı Kolaylaştıran Yöntemler

Ev işlerinde bizi uğraştıran ve saatlerimiz mal olan can sıkıcı işler, bu yöntemler ile oldukça kolaylaşıyor ve hiç biri uygulanması zor veya pahalı malzemeler gerektirmeyen türden zekice hazırlanmış yöntemler.

Hayatınızı kökten değiştirecek bu yöntemleri siz de merak ettiyseniz, bu içeriğimizi sonuna kadar okuyun.

Parçalanan ekmekler

Sofraya oturmadan kestiğiniz ekmekler hep parça parça oluyor ve bu durum canınızı sıkıyor olsa gerek. Tek yapmanız gereken bıçağınızı kısa bir süre kaynar suda bekletmek. Ardından ekmeklerinizi kolaylıkla parçalanmadan kesebileceksiniz.

Halıdaki hayvan tüyleri

Bin bir uğraşla seçtiğiniz halıların tüylenmesi ne kadar can sıkıcı olabilir tahmin edebiliyoruz. Süpürseniz de geçmez ve tüm halıyı fırçalamak oldukça uzun ve yorucu bir iş gerektirir. Halınızı silmek için bir litre suyun içine bir kapak yumuşatıcı ekleyin ve halınızı silin. Tüm tüyler kolaylıkla çıkacaktır.

Ah şu duvar kâğıdından kurtulmanın bir yolu olsa…

Duvarda uzun süre kalmış duvar kağıtları aşınır, parça parça dökülür ve kötü görünür. Kurtulmaya çalıştığınızda ise oldukça uzun ve yorucu bir süreç gerektirir. Yine halıyı temizlediğimiz aynı yöntemle,  litre suya bir kapak yumuşatıcı ekleyerek duvar kağıtlarını yumuşatabilir ve kolaylıkla çekip alabilirsiniz. Hem de hiç bir yırtılma olmadan. Sadece biraz nazik olmanız yeterlidir.

Kirli ayakkabıları bavula atmak mı?

Tatile veya memlekete giderken birkaç çift ayakkabı almak istersiniz fakat valize atmadan önce temizlemeniz gerekir ve bu kısa bir iş değildir. Çok basit bir yöntemle sizi bu uğraştan kurtarıyoruz. Duş bonesi veya plastik galoşu ayakkabılarınıza geçirerek valizinize temizliğe gerek kalmadan atabilirsiniz.

Sebze meyvelerinizi uzun süre canlı tutun.

Sebze ve meyveleriniz ortam nemli ve serin olduğu için hızlı bir şekilde bozulur. Sebze rafına koyacağınız az nemli bir sünger tüm nemi emecek ve sebze, meyveleriniz uzun süre taze kalacaktır. Arada bir yenilemeyi unutmadıkça sebze meyvelerinizi haftalarca taze tutabilirsiniz.

Çürümüş domatesler

Bozulmuş meyve ve sebzeleri hemen çöpe atarız. Ama iş domatesler olduğunda daha farklı bir yöntem deneyebilirsiniz. Çürümüş domateslerinizi toprağa eker ve her gün sularsanız birkaç hafta içinde yeni domates fideleriniz emrinize amade olacaktır.

Delinmiş kıyafetler sizi alışverişe zorluyor.

Her terziden satın alabileceğiniz tela sayesinde tüm kıyafetlerinizi kolayca onarabilirsiniz. Telayı delik büyüklüğünde kesin ve arkasından yapıştırın.

Tela parçasını hafifçe ıslatın ve üzerine bir bez koyarak ütüyle üzerinden geçin. Kıyafetiniz hiç delinmemiş gibi olacaktır.

Kırışık kıyafetlerinizi ütülenmiş gibi dümdüz yapın

Ütülenmemiş kıyafetlerinizi hafifçe nemlendirin ve ardından saç kurutma makinesiyle kurutun. Kıyafetiniz ütülü gibi olacaktır.

Çocuklar duvarlara resim mi çiziyor?

Resmin bitmesini bekleyin ve çocuklarınızla beraber eğlenin. Ardından resimleri güzelce saç kurutma makinesiyle kurutun ve ardından rahatlıkla silerek çıkartın.

Yazın en kötü yanı; böcekler

Isırılan bölgeye çiğ yarım patates bantlarsanız tüm acı ve ağrı geçecek, hatta iltihaplanması önlenmiş olacaktır.

Haşladığınız yumurtalar kırılmasın

Tam ağız tadınıza göre pişirmek istediğiniz yumurtaların çatlaması, kahvaltı keyfinizi sekteye uğratıyor. Neyse ki bu durumdan kurtulmanın kolay bir yolu var. Yumurtayı kaynattığınız suya bir iki tutam tuz atın ve pişerken çatlamasınlar.

Ayakkabılarınızın beyaz kısımları beyaz kalmıyor

Spor ayakkabılarınızın alt kısımları beyazdır ve genellikle güzel göründükleri için bu modelleri tercih ederiz. Ancak kolay kirlenmeleri bize bir sürü iş çıkartır. Bu sorundan kurtulmak için tek yapmanız gereken bu beyaz kısımları diş macunu ile fırçalamak. Tüm lekeler yok olacaktır.

Eskimiş kazaklarınızı yepyeni yapın

Lastikleri esneyen ve eskiyen kazaklarınızı ancak evde giyebiliyorsunuz ve bu durum canınızı sıkıyor. Merak etmeyin kazaklarınızı canlandırmanın yolu onları bir geceliğine buzlukta bekletmekten geçiyor. Sabah çıkartın ve bırakın çözünsün. Sonrasında arzu ettiğiniz gibi giyin.

Takılar birbirine dolanıyor

Kolye ve bileklerinizin sürekli birbirine dolanması sizleri de çıldırtıyor olmalı. Aslında çözüm çok kolay. Kolye ve bilekliklerinizin zincirlerini bir kamıştan geçirerek saklayın ve hiç biri bir diğerine dolanmasın.

Açılmayan kapaklar

Dönmeyen ve ellerinizi acıtan kapaklara bir lastik bant dolayın ve ondan sonra çevirmeyi deneyin. Bu sefer kolaylıkla açabileceksiniz.

Saçınıza sakız mı yapıştı?

Sakın saçınızı kesmeye kalkmayın. Ne emeklerle uzadı o saç ve ne paralar döktünüz sağlıklı tutmak için biliyoruz. Sadece saçınıza yapışan sakızın üzerine buz koyun ve sakız yapıştığı her şeyden kolaylıkla ayrılsın.

Ellerdeki soğan ve sarımsak kokusu

Yemek yaptıktan sonra ellerimizin soğan ve sarımsak kokması rahatsız edicidir. Hiç endişelenmeyin ve elinizi temizlik ürünleriyle çitilemeyin. Sadece diş macunu kullanarak ellerinizi yıkayın ve tüm koku çıksın.