Eklem Ağrılarından Kurtulmak İçin Bunları Yemeyin

kemik ağrısına

Eklem ağrıları, eklemlerinizin zaman içerisinde aşınmasından, kireçlenmesinden veya iltihaplanıp şişmesinden kaynaklanabilir. Piyasada mevcut olan yüzlerce ilaç ne yazık ki herkese çare olamıyor ve binlerce insan ağrılar çekerek hayatlarına devam etmek zorunda kalıyor.

Eğer eklem ağrılarınız varsa,

Doymuş yağları tüketmekten kaçının

eklem ağrıları

Hayvansal yağları kastediyoruz. Süt, peynir, tereyağı, dondurma, et ve işlenmiş et ürünleri tüketirseniz oldukça yüksek miktarlarda doymuş yağ alırsınız. Bir diğer doymuş yağ çeşidi ise palm yağıdır ve bu endüstrinin sebep olduğu zararı anlatmamıza bile gerek olduğunu düşünmüyoruz.

Şeker sizin dostunuz değildir

Sadece çayınızı ve kahvenizi şekersiz içmekten bahsetmiyoruz. Bisküviler, meyve suları ve işlenmiş karbonhidratlarda oldukça yüksek miktarlarda şeker bulunur. Kandaki şeker seviyesinin aniden yükselmesine ve ağrılarınızın artmasına sebep olacaktır. Şeker ihtiyacınızı aynı zamanda lif kaynağı olan taze meyvelerden almanızı öneriyoruz.

İşlenmiş karbonhidratlar

Beyaz un ile üretilen hemen hemen her şeyden bahsediyoruz. Ekmek, kraker, pirinç, işlenmiş tahıllar gibi. Unutmayın! İşlenmiş ürünler besleyici değerlerinin çoğunu kaybeder.

Yağda Kızartma

Üzgünüz… Birisinin söylemesi gerekiyordu. Her ne kadar herkes yağda kızartılan sebzelerin ve et ürünlerinin hayranı olsak da sağlığımız için ne kadar zararlı oldukları konusunda hemfikiriz. Kızartmak yerine tepsinize alüminyum folyo veya yağlı kâğıt sererek yağ kullanmadan pişirebilirsiniz.

Trans-yağlar

Annelerimizin yaptığı poğaça ve börekler, sabahları vakit bulamadığımız için fırınlarda tükettiğimiz neredeyse her ürün trans yağ içeriyor. Aynı zamanda işlenmiş atıştırmalıklar, fast food ve margarinde de bolca bulunduğunu söylememize gerek yok.

Monosodyum Glutamat

Tatlandırıcı olarak kullanılan bu kimyasal yemeğin tadını yoğunlaştırmak için kullanılıyor. Soya sosunda, çorbalarda, salata soslarında ve asya mutfağında sıklıkla kullanılır.

Omega 6 Yağ Asitleri

Her ne kadar bizim için oldukça faydalı olsa da, eğer gereğinden fazla tüketirseniz eklemlerinizdeki ağrıları şiddetlendirebilir. Salata soslarında, mayonezde, ayçiçeğinde, yer fıstığında, soya ve mısır ürünlerinde bolca omega 6 bulunur.

Aspartam

Diyabet hastalarınca kullanılan bir tatlandırıcı olan aspartam adlı yapay tatlandırıcı ne yazık ki bağışıklık sisteminiz ve eklemleriniz için kötü haber demektir.

Glüten

Glüten intoleransı hastalığını duymuşsunuzdur. Sadece bu hastalığı taşıyan insanlar değil, herkes glütenden kaçınmalı. Çünkü, glüten sizi bağışıklık sistemi hastalıklarına daha yatkın hale getirmekle kalmıyor, aynı zamanda da eklemlerinize zarar veriyor. Glütensiz bir beslenme alışkanlığı benimserseniz çok daha sağlıklı bir hayat sürersiniz.

Siz eklem ağrılarınız için nasıl yöntemler uyguluyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşın!