Birisinin Seni Kıskandığını Gösteren 6 İşaret

Bazı insanlar vardır ki çevremizde yakınımızda bize çok fazla dostmuş gibi görünür gizliden gizliye bizi kıskanabilir. İşte böyle insanlara söyledikleri yaptıkları görünüşte bizi seviyormuş gibi görünmelerine rağmen arka plandaki kıskançlıkları bizi demoralize etmeye fazla eleştirmeye modumuzu düşürmeye neden olabilir. 

Bu içerikte seni gizliden gizliye kıskanan insanların ortaya koyduğu bazı işaretlerden bahsedeceğim.

En başta şunu söylemek istiyorum her insanın içinde biraz kıskançlık vardır bu insanın doğasında olan insani bir şeydir. Sıkıntılı olan şey şu, hissedilen kıskançlık kıskançlık hissedilen kişiye zarar verme noktasına geliyorsa orda dikkatli olmak gerekiyor.

Bu sebeple etrafındaki insanların söylediği şeyi ciddiye alırken ya da ciddiye almama kararı verirken o insanın niyetini tahmin edebilmek en azından belli davranışlarını anlayabilmek çok önemli.

Birisinin Seni Kıskandığını Gösteren 6 İşaret

1. Senin başarılarını küçümser

İlk olarak kıskanç bir insanın şöyle bir davranışından bahsetmek istiyorum “senin başarılarını küçümseyebilir” sen bir başarından bahsedersin ve her bunu ortaya koyduğunda hemen bunu değersizleştirmeye yönelik argümanlar ortaya koyar.

Sen dersin ki şu sınavı kazandım, orayı herkes kazanır ne var ki bende kazanırdım. Sen dersin ki şöyle bir araba aldım, şurdan bir ev aldım, ya ordan mı ev aldın o muhit hiç güzel değil. Araba aldım dersin ciddi miktarda borçlandın hayalindeki arabayı aldın, o arabayı mı aldın ya çok yakar keşke bana sorsaydın. 

İşte böyle senin ortaya koyduğun başına gelen güzel şeyleri her zaman küçümsüyorsa değersizleştiriyorsa kişi gizliden gizliye seni kıskanıyor olabilir.

2. Rekabetçidir ve kendi ile kıyas yapar

kıyaslama

Bazı kıskançlık yaşayan insanlarda inanılmaz rekabetçi bir durum vardır. Yine sen kendinden bahsediyorsun iş hayatında yaşadığın olumlu bir gelişmeden bahsediyorsun hemen karşılık olarak kendi ortaya koyduğu bir başarıdan bahseder.

Biraz önceki örneğe dönersek sen bir araba aldığını söylersin o kendi arabasının daha iyi olduğunu söyler.

İşte böyle bir rekabetçi durum varsa sen ne yaparsan yap karşılığında kendi başarılarından bahsetme ihtiyacı duyuyorsa burda da kıskançlık durumundan bahsedebiliriz.

3. Başarılarınız eşit olmadığında senden uzaklaşır

Hayat yolunda beraber olduğun insanlarla aynı noktadan yola çıksan da yol uzundur bu uzun yolda herkesin geldiği başarı noktaları farklılık gösterir. Diyelim ki üniversite veya lise arkadaşınla çok sıkı fıkısınız beraber görüşüyorsunuz ama hayat bir şekilde senin için daha iyi gidiyor başarılar ortaya koyuyorsun.

Böyle bir durumda yola beraber çıktığın insan seninle aynı seviyede değilse geride kalmışsa kıskançlık durumu ortaya çıkabilir.

Ve şunu fark edersin; eskiden çok sıkı fıkı olduğun insan artık seni arayıp sormamaya başlar. Sonrasında sen ararsın bir şekilde isteksiz olur motivasyonsuz olur git gide adım adım senden uzaklaştığını fark edebilirsin.

4. Çok fazla dedikodu yapıyorsa

Gizli kıskançlık yaşayan insanların en temel özelliklerinden bir tanesi de çok fazla dedikodu yapmasıdır. Dedikodunun mantığı nedir? Başka insanların eksiklerini, hatalarını ya da kötü utanç verici şeylerini durmadan dile getirmek.

Her insan biraz dedikodu yapar ama bazı insanlar durmadan dedikodu yapar. Bizim dikkat etmemiz gereken durmadan dedikodu yapan insanlar.

Bu da aslında kişinin kendi hissettiği ezikliği aşağılık kompleksini telafi etme çabasıdır. Başka insanların hatalarını durmadan dile getirir çünkü kendisini böyle iyi hisseder.

Şöyle bir şeye dikkat etmen gerekiyor bu konuda. Diyelim ki yakınında bir insan var ve ortak tanıdığınız herkes hakkında dedikodu yapıyor, herkesin hakkında atıp tutuyor. Zannetmeki sen olmadığın zaman senin hakkında atıp tutmuyor.

Bil ki senin olmadığın ortamlarda da senin hakkında atıp tutuyordur çünkü bu insanlar ağız ishali olmuş gibidir. Yani konuşmadan duramaz, anlatmadan duramaz. Durmadan insanların hatalarını arayacak bir gözle bakar.

Yanınızda böyle insanlar atıp tutuyorsa onlara açık vermemeye dikkat edin.

5. İlk fırsatta seni ezmeye, gömmeye çalışıyorsa

Diyelim ki Ahmet ile çok samimiyim ama benim eskiden tanıdığım bir arkadaşım geldi Ahmet benim eski arkadaşım ama üniversiteden arkadaşımla birbirini tanımıyorlar. Benim vasıtalımla bir araya geldik üç kişi oturuyoruz.

Eğer ki Ahmet kıskançlık yaşayan bir insansa benim üniversiteden arkadaşımla koalisyon kurup beni ezmeye gömmeye çalışıyor olabilir. Benim olumsuz özelliklerimi, dalga geçilecek taraflarımı ortaya koyabilir benimle dalga geçmeye kalkışabilir.

Yeni tanıştığı üniversiteden olan arkadaşımla ittifak kurmaya çalışır yağ çeker onu pohpohlamaya çalışır burdaki amaç beni gömmektir. İşte böyle şeylerle de karşılaşıyorsan burda ciddi bir kıskançlıktan söz edebiliriz.

6. Hevesini, cesaretini ve motivasyonunu kırıyorsa

Eğer hayalleri olan bir insansan güzel noktalara gelmek istiyorsan, mücadeleci bir insansan bazen ister istemez çevrendeki insanlara planlarından hayallerinden bahsedebilirsin. Eğer ki anlattığın insan sen ne dersen de ve ortaya koyduğun her hayale bir mazeret buluyorsa hevesini ve cesaretini kırıyorsa burda da bir kıskançlıktan bahsedebiliriz.

Ama şöyle bir fark var bazı insanlar güzel geri bildirim verir. Eğer ki bir insan arada seni motive edip bazen de eleştirel geri bildirim veriyorsa burda kıskançlıktan bahsetmeyiz. Karış taraf gördüğünü söylüyordur.

Ama bir insan sen ne dersen her zaman senin söylediğin olumsuz tarafları buluyorsa ve cesaretini her zaman kırıyorsa burda kıskançlıktan bahsetmemiz mümkün olabilir.

Peki senin bahsettiğin kıskançlık işaretleri var mı? Özellikle gizli şekilde kıskançlık yaşayan insanların nasıl davrandığına yönelik işaretler gözlemledin mi? Bunları yorumlar kısmında bizimle paylaşabilir misin?

Psikolog Beyhan Budak videosundan alıntılanmıştır.