Evinizde Yatak Böceği (Tahta Kurusu) Olduğunu Gösteren 5 İşaret

Her ne kadar yatak böcekleri, diğer adıyla tahta kurusu bulaşıcı hastalıklar taşımasa da ciddi alerjik problemlere, strese ve uykusuzluğa yol açabilir. Özellikle yattığımız yerlerde yaşamayı seven yatak böcekleri evimiz için ciddi bir sorun haline gelmesin diye evinizde olduğunu gösteren 5 işareti sıraladık.

1. Vücudunuzda kaşıntılı kırmızı lekeler varsa

Yüzünüzde, kollarınızda, göğüslerinizde ve sırtınızda küçük kırmızı lekeler varsa bu işaretler evinizde yatak böceğinin olduğunu gösterir. Bu ısırıklar daha sonra iltihaplanma ve enfeksiyona yol açabileceğinden ihmal edilmemelidir.

2. Yatağınızda kan ve paslı lekeler varsa

Giysilerinizde ve yatağınızı inceleyip kırmızı pas görünümlü lekeler var mı? Yatak böcekleri genellikle insanları ısırdıktan sonra yürüdüğü noktalara kan lekeleri bırakır bu lekeler pas renginde de olabilir.

3. Küf kokusu varsa

Yatak böcekleri iletişimlerini sağlayabilmek için bir çeşit koku yayarlar. Bu koku odaya girdiğinizde rahatlıkla burnunuza gelen küf kokusuna çok benzer. Eğer odanızın duvarında ya da küflenecek bir eşyanız yoksa ama yinede küf kokusu alıyorsanız muhtemelen yatak böceklerinin iletişim için kullandığı kokusunu duyuyorsunuz.

4. Yatağınızda kabuklar varsa

Yatak böceklerinin kabukları büyüdükçe kabuk değiştirirler. Eğer yatağınızda, yastığınızda ve mobilyalarınızda böceğe benzeyen kabuklar görüyorsanız yatak böceği ile yaşıyor olabilirsiniz. Tahta kuruları ahşaplarda yaşamayı sevdiği gibi giysilerde yaşamayı da çok severler o yüzden dolaplarınızda da bu tür kabuklar var mı diye kontrol edebilirsiniz.

5. Koltuklarda beyaz lekeler varsa

Koltuklarınızda beyaz lekeler görüyorsanız bunlar muhtemelen yatak böceklerinin yumurtaları ve yumurta kabuklarıdır. Çok hızlı üreyebilen bu canlılar evin her köşesine yumurtalarını bırakabilirler.

Mobilyalarımızın üstünde bu beyaz lekeler daha net görüneceğinden koltuklarınızın üstüne bakın ve pirinç tanelerine benzeyen bu yumurtaların olup olmadığını kontrol edin.

Çıplak gözle çok rahat görebilirsiniz ama el feneri yardımıyla çok daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Daha önce evinize yatak böceği (tahta kurusu) girdiği oldu mu? Onlardan kurtulmak için hangi yolları denediniz? Yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Umarım evinizde yatak böceğine rastlamamışsınızdır. 

Bir başka faydalı içerikte görüşmek üzere..