Acı Biber Yemenin Olumlu Etkileri

Bazı yemekler o kadar acıdır ki, şeflerin gözlerinin yanmaması için yemek pişirirken gaz maskesi takması gerekir. Acı yemek yemenin tüm vücut üzerinde yadsınamaz bir etkisi vardır. Ancak pek çok insan bu olumlu etkilerin farkında değil.

Acı yemek yediğinizde vücudunuzda olan olumlu sonuçları bir araya getirdik.

1. Kilo verebilirsiniz.

Acılı yiyecekler yemek yağ yakmanın kolay bir yoludur. Hiçbir şey egzersiz yapmanın ve sağlıklı beslenmenin yerini tutamaz, ancak biberde bulunan kapsinoidler enerji tüketimini artırmaları ve vücut yağını azaltmaları ile bilinirler.

2. Ağrıya toleransınız artacaktır.

Bazı insanlar acılı yiyecekler yemekten kaçınır. Ancak uzmanlar, biberde bulunan kapsaisinin beynimizde acı veren duygulardan sorumlu olan bölgeyi hedef alabileceğini öne sürüyor. Bu sayede acıyı görmezden gelip acı toleransımız artar, sıcak şeylerden korkmayanlar için güzel bir bonus.

3. Bağışıklık sisteminiz gelişecektir.

Acı yemeklerin tadını çıkarırken vücudunuz antioksidanlarla zenginleşir. Antioksidanlar bizi vücudumuza saldıran mikroplardan koruduğu için özellikle mevsim geçişlerinde faydalıdır. Eğer kendinizi kırık hissediyorsanız, bağışıklığınızı güçlendirmek için acı biberle bir şeyler pişirin.

4. Daha uzun yaşama şansınız var.

Bir araştırma, haftada 6-7 gün acı yemek yiyenlerin ölüm oranının % 14 daha düşük olduğunu gösterdi. Araştırma, acılı yemek severleri diğer risk faktörlerinden bağımsız olarak gözlemledi, bu nedenle acılı yiyecekler, sağlıksız bir yaşam tarzına sahip olanlara yardımcı olmayacaktır.

5. Şeker tüketiminiz azalacaktır.

Şekerin sağlığınız için iyi olmadığı olduğu artık bir sır değil, ancak miktarını azaltmak kolay değildir. Uzmanlar, zaman zaman menünüze acılı yemekler eklemenin şeker arzusuyla savaşmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Bu, dişlerinizi fırçaladıktan sonra bir bardak portakal suyu içmeye benzer – acı bir şey yedikten sonra, genellikle tatlı bir şey istemeyiz. Acı yemek için bir neden daha!

Her şeyin azı karar çoğu zarar olduğu gibi acıyı da fazla tüketmemeye dikkat edelim.