Bağırsaklarımız İçin İlk Lokmanın Önemine Çok Şaşıracaksınız

Tüm metabolizmanızın nasıl işleyeceğini yemeğinizden aldığınız ilk ısırık belirliyor. Yediğiniz yemeklerin sırası, ne kadar çiğnediğiniz, ne büyüklükte bir lokma yutacağınız gibi birçok önemli faktör sindirim sisteminizin nasıl işleyeceğine daha en başından karar veriyor.

Tüm yiyeceklerin midede karıştığı ve bu sebeple yemek sırasının önemsiz olduğu düşünülüyor ancak gerçek bundan oldukça uzak. Yiyeceklerin sindirimi ağızda başlar, midede devam eder ve bağırsaklarda son bulur.

Ağzınıza attığınız yiyeceğin ilk lokması protein olduğunda, pankreasınızda glukagon salgılanmaya başlar. Glukagonun amacı, size tok olduğunuzu hissettirmektir.

Tok hissetmenizin tek yolu insülin üretiminin azalmasıdır ve ancak bu sayede yağ yakım süreci başlar. Kısaca örnek verecek olursak eğer ağzımıza ilk attığımız ilk lokma ekmek veya yeşillik olduğunda, vücudumuz insülin salgılamaya başlar. Ama ilk lokma hayvansal veya bitkisel protein olduğunda öğününüz sora erdiğinde daha tok hissedeceksiniz.

Tatlı bile tüketiyor olsanız şekerli bölümlerden ziyade daha hafif bölümlerden başlamalısınız. Bu yöntem sayısız araştırmalar ile desteklenmiş ve kanıtlanmıştır. Siz de uygulayıp faydalarını görmeye başlayabilirsiniz.