Tavuk Göğsündeki Beyaz Şeritler

Tavuk eti normalde pembedir, ancak tavuk göğsünüzde bazı beyaz çizgiler fark etmiş olabilirsiniz. Eğer öyleyse, muhtemelen bu çizgilerin normal olup olmadığını merak etmişsinizdir. Bologna Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, bu beyaz çizgilerin sandığımızdan çok daha ciddi bir şey ifade edebileceğini gösteriyor.

Bizler her zaman ne yemeniz ve yememeniz gerektiğini öğrenmek ve yiyecekler hakkında bilinçli kararlar vermekle ilgileniyoruz. İşte bu yüzden bu bulguları sizinle paylaşıyoruz.

İtalyan Hayvan Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, çizgili et parçalarının normalden daha yağlı olduğunu ve genellikle normal yağ içeriğini % 224 oranında aştığını ortaya çıkardı. Bu nedenle araştırmacılar, çizgilerin tavukların daha hızlı büyümesine ve normalden daha fazla vücut ağırlığı kazanmasına yardımcı olmak için kullanılan yeni çiftçilik ve yetiştirme tekniklerinin bir sonucu olduğuna inanıyor. Bu aynı zamanda, genellikle melez tavuklarda bulunan bir kas bozukluğunun bir işareti olabilir.

Araştırmaya göre, 50 yıl öncesine kıyasla, tavuklar ve hindiler ihtiyaç duyulan sürenin yarısında büyüyor ve vücut ağırlıklarının iki katına çıkıyor. Bu, genellikle doymamış hayvansal yağa sahip yüksek enerjili yemlerle yerleştirilen tavuklarda görülüyor. Göğüs eti özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da popüler hale geldi. Ne yazık ki, bu uygulamalar tavuklarda kas bozukluğuna yol açmış ve kaslarda azalma olduğu için beyaz çizgili tavuk göğüslerine neden olmuş.

Araştırma ayrıca, tavuk etinin yıllar içinde besin değerinin bir kısmını kaybettiğini ve beyaz şeritli tavuk göğüslerinin protein değerlerinin düşük olduğu sonucuna vardı.

Genel olarak, beyaz çizgili etin yenmesinde bir sakınca yok, ancak yine de dezavantajları var. Daha sağlıklı tavuklara kıyasla et daha sert olabilir ve genellikle tadı “odunsu” olarak adlandırılır. Aynı zamanda daha az tada ve besin değerlerine sahip olduğuna inanılıyor.

Yapılan bir ankete göre, tüketicilerin yaklaşık yarısının, orta derece çizikleri bulunan tavuk göğsünü almıyor. Çok sık beyaz çizgili tavukların ise daha yağlı ve mermer görünümlü olduğu da kaydedildi.

Nihayetinde, beyaz şeritler büyük olasılıkla kümes hayvanları endüstrisi için iyi bir haber değil. İnsanlar, güvenli olduğunu düşündükleri şeyleri satın alacaklar ve büyük insan nüfusuna sağlıklı gıda sağlamak söz konusu olduğunda hiçbir kestirme yol yok gibi görünüyor.

Et satın alırken fark ettiğiniz alışılmadık şeyler nelerdir? Düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşın.