Meyveleri Neden İyice Yıkamalıyız İşte En Büyük Kanıtı

Meyveleri yemeden önce yıkıyoruz fakat yıkamak acaba yeterli geliyor mu? İnternette biri bunun için bir deney yaptı, Su dolup bir kasenin içine tuz döküp aldığı çilekleri içine attı ve sonra ne mi oldu? Gelin birlikte bakalım.

Bu uygulama trend haline geldi ve insanlar meyvelerinden böceklerin çıkıp çıkmadığını görmek için 30 dakika boyunca çilekleri tuzlu suda beklettikten sonra video çekip yayınlıyorlar.

Şimdiye kadar, kullanıcılar tarafından yayınlanan videolarda kurtçuklar, örümcekler ve diğer böceklerin meyvelere girip çıktığı görülüyor. Ve en altta izleyebileceğiniz video 11,8 milyondan fazla görüntülendi.

Meyvelerinizdeki böcekleri öğrenmek iştahınızı kaybetmenize neden olduysa, yalnız değilsiniz. Ancak işin aslı, bazı uzmanların dediğine göre, bu böcekler zararsızdır ve büyük olasılıkla en sevdiğiniz meyve ve sebzelerde zaten bulunurlar.

Cornell Üniversitesi’nde böcekbilimci ve profesör olan Greg Loeb, “Taze ve hiç yıkanmamış ürünler yiyorsanız böcek yiyorsunuz” diye aktardı. “Bazen böcekbilimciler şaka yaparız, sadece biraz daha fazla proteinden bir şey olmaz diye :).”

Onları daha önce yediniz ve meyvelerinizi tuzlu suya batırsanız bile bir daha asla böcek yutmayacağınız anlamına gelmez, ve bu tamamen normal bir durum.

“Asıl mesele şu ki, meyvelerinizde organizmalar zaten var ve bunları bilmek insanları rahatsız etse bile, kesinlikle Bu böcekleri yemek size zarar vermez.”

Bu böceklerin çoğu meyvenin dışında yaşar ve tarladan yerel meyve tezgahınıza veya market reyonuna yolculuklarının bir noktasında çileklerinize doğru yol alırlar.

Loeb’a göre meyve ve sebzelerinizi yıkamanın en güvenli yolu ise, sadece su kullanmaktır. Çileklerinizi yediğinizde yutacağınız tek böcek, fark etmeyeceğiniz kadar küçük olan böcekler olacaktır.

Bu yüzden, bir dahaki sefere çilekten bir ısırık aldığınızda, başka ne çiğniyor olabileceğinizi görmezden gelmeye çalışın.