Mikrodalgada Asla Isıtmamanız Gereken Yiyecekler

İlk olarak 1940’larda tesadüfen icat edilen mikrodalga, şu anda her evde bulunan en büyük mutfak gereçlerinden biridir. Bu alet, pişirme ve yeniden ısıtma için kolaylık anlamına gelse de, ne olursa olsun mikrodalgada pişirmekten ve ısıtmaktan kaçınmanız gereken belirli yiyecekler vardır.

1. Haşlanmış yumurta

Mikrodalgada haşlanmış bir yumurtayı ısıttığınızda, su moleküllerinden buhar birikerek basınç yükselmesine neden olur. Yumurtaların ince bir zarı ve kabuğu olduğundan, tüm basıncı tutamazlar, bu da mikrodalgada, tabağınızda veya bir ısırık aldığınızda bile birden bire çok sıcak bir patlamaya yol açabilir!

2. Havuç

Havuçlar mikrodalgada pişirildikten sonra ısıtılabilse de, çiğ havuç, özellikle kabuğu soyulmamış olanlar potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Havuçlar uygun şekilde yıkanmazsa ve herhangi bir kir kalıntısı varsa, topraktaki mineraller mikrodalgada kıvılcımlara neden olabilir, bu durum sürekli meydana gelirse mikrodalgada ciddi hasara neden olabilir.

3. Sucuk, Sosis ve Salam gibi Sakatatlar

Öncelikle, işlenmiş etler yüksek miktarda tuz, katkı maddeleri, kimyasallar ve koruyucular içerdikleri için besleyici yiyecekler değildir. En sevdiğiniz şarküteri etlerinize ve konserve ürünlerinize mikrodalga radyasyonu eklediğinizde, kolesterol seviyeleriniz yükselebilir ve bu da kalp sorunlarına yol açabilir. Jambon ve sosislerinizi ısıtmanın en güvenli yolu ızgarada veya set üstü ocaktadır.

4. Su

Mikrodalgada suyu ısıtmak, seçenekleriniz arasında en basit ve en zahmetsizi gibi görünebilir. Ancak araştırmalar, birçok yanık vakasının, özellikle çocuklar tarafından kullanıldığında, mikrodalgada ısıtılan kaynar sudan kaynaklandığını gösteriyor. Bir mikrodalga fırındaki elektromanyetik dalgalar suyun aşırı ısınmasına neden olabilir , bu da su moleküllerini kararsız hale getirir ve yoğun kaynamaya ve hatta patlamalara neden olabilir.

5. Acı biber

Acı biberler, özellikle gerçekten çok acı olanlar, oldukça yanıcı olabilen yüksek düzeyde kapsaisin içerir. Kapsaisin, mikrodalga da elektromanyetik dalgalara maruz bırakıldığında, dumanının tütmesiyle ateşe tutuşabilir. Mikrodalgadan çıkacak yangın ve duman ciltte tahrişe ve yanma hissine neden olabilir.

6. Tavuk

Tavuk, özellikle uygun şekilde pişirilmediğinde gıda zehirlenmesine sebep olabilen popüler bir yiyecektir! Mikrodalgada bir parça çiğ tavuk pişirdiğinizde, eşit ve tam pişirme ihtimali çok düşüktür ve bu da bakterileri oluşması için potansiyel bir tehlike haline getirir. Diğer çiğ et parçaları için de aynı şey söylenebilir. Eti bir tavada, ızgarada veya fırında olduğu gibi doğrudan ateşte iyice pişirmek en iyisidir.

7. Domates ve domates sosu

Haşlanmış yumurta gibi, domates de mikrodalgada çok fazla zaman geçirdiğinde patlayıcı bir hale gelebilir. Taze domates ve makarna sosundaki sıvı içeriği nedeniyle, basınç artışı, mikrodalgayı kırmızı lekelerle kaplayarak kabarcıklara ve sıvı püskürtmelerine neden olur.

Mikrodalga kazalarından herhangi biriyle karşılaştın mı? Deneyimine dayanarak, mikrodalgalara maruz kalmaması gereken başka yiyecekler olduğunu söyleyebilir misin?