Sahurda Sakın Yemeyin Çok Susatıyor

11 Ayın Sultanı Ramazan kapımıza geldi çattı, ramazan ayında yediklerimiz kadar yemediklerimiz de çok önemli. Özellikle sahurda ne yemediğimiz gün boyu orucu etkilemektedir. Acıkmamak ve susamamak için bazı yiyeceklerden uzak durmalıyız. Özellikle şimdi sayacağımız yiyecekleri sakın yemeyin çünkü çok susatıyor.

ÇİKOLATA, BAL VE REÇEL

Sahur dediğimizde her ne kadar çoğumuzun aklına kahvaltı gelse de bal reçel ve çikolata gibi tatlı yiyecekler kan şekerimizin hızla yükselip ve sonra hızla düşmesine sebep oluyor.Bu da çabucak acıkmanıza be çokça susamanıza neden olacaktır.

RAMAZAN PİDESİ

Ramazanın ve İftarın gözdesi pideyi sahurda yemek gün boyu kötü yönde etkilenmenize sebep oluyor. Pidenin kandaki şekere etkisi yüksektir bu yüzden çabuk acıkmanıza sebep olur. Sahurda tam tahıllı ekmek yiyebilir ve bu sayede tokluk süresini uzatabilirsiniz.

PATATES KIZARTMASI

Patates öyle bir besin ki, içinde nişasta vardır ve yenildikten hemen sonra insanı tekrar acıktırmaktadır. Çabuk acıktırması bir yana kızartma olarak tüketmek zaten sağlığa zararlıdır.Bu yüzden hayatınızdan kızartmayı çıkartın ve sahurda yemekten kaçının.

ÜZÜM, KARPUZ VE KAVUN

Bu meyveler bolca mineral ve lif içerir ama bolca içerdikleri bir şey de şekerdir. Meyveler üzerinden aldığınız bu şeker kana geçtiğinde acıkmanıza neden olacaktır. Özellikle karpuz,kavun ve üzüm gibi şekeri bul olan meyvelerden ramazan boyunca uzak durmanız acıkmamanızı sağlayacaktır.