Pazardan veya Marketten Sebze Meyve Alırken Buna Dikkat Edin

Artık her sebzeyi ve meyveyi her mevsim bulabiliyoruz ancak mevsiminde tükettiğimiz meyve ve sebzeler oldukça lezzetliyken, mevsiminde olmayanlar genellikle tatsız oluyor.

Zamanından erken olgunlaştırılan bu meyve ve sebzelere katılan kimyasallar sağlığınızı büyük ölçüde tehdit ediyor. Bu ürünleri satın alırken birkaç ufak detaya dikkat ederseniz ne kendinize ne de yakınlarınıza zararlı yiyecekler yedirmemiş olursunuz.

Özellikle rengin parlatmak ve çürüme sürecini geciktirmek için çok sayıda kimyasal madde kullanılıyor. Neyse ki, biraz dikkatli olarak her şeyi anlamamız mümkün.

Domates seçerken, kabuğun üzerinde olmaması gereken beyaz şeritler fark ediyorsanız, o tezgahtan hızla uzaklaşmanızı tavsiye ediyoruz. Beyaz çizgiler nitrik asitten kaynaklanır ve sağlığınıza büyük ölçüde zarar verebilir.

Patates alırken, kabuğun üzerindeki küçük tomurcuklanmaların fazla olup olmadığına dikkat edin. Eğer fazla ise ve kestiğinizde içleri kararmışsa çok fazla kimyasala maruz kalmış demektir.

Bal kabaklarının kabuklarından her şeyi rahatlıkla anlayabiliriz. Eğer üzerindeki çizgiler olması gerektiği gibi düz değil de yamulmuşsa ve siyah siyah beneklenmiş ise, o bal kabağını tercih etmeyin.

Salatalık satın alırken, özellikle çekirdeksiz ve yumuşamış salatalıklardan kesinlikle uzak durmalısınız.