Alzheimer Hastası Olmak İstemeyen Herkes Bu 9 Alışkanlığı Hemen Terk Etmeli

Alzheimer hastalığı malesef ki tedavisi olmayan bir demans çeşididir.

Alzheimer hastalığı insanı, adım adım önce yakın çevresinden, sonra da kendinden uzaklaştıran, bir zaman sonra da mevcut hayatıyla alakalı hatıraların teker teker silindiği, en sonunda da insanın kendini bile tanımakta zorluk çektiği nörolojik bir hastalıktır.

Alzheimer hastalığı başlarda unutkanlıkla kendini gösterir. Ancak her unutkanlık Alzheimer hastalığı demek değildir. Unutkanlık ile beraber yeteneklerin de kaybı görülür ve şayet karakter özellikleri de değişiyorsa daha çok önem verilmesi gerekiyordur.

Alzheimer halk arasında daha çok kullanılan bunama veya demans hastalığı olarak da bilinmektedir. Alzheimer olmak istemiyorsanız bir saniye bile düşünmeden bu 9 alışkanlığı terk edin.

1.Sigarayı bırakın

Sigara içmek vücudunuzda çok yere hasar verir ve beyniniz de bunlardan biridir. Sigara içenlerin, Alzheimer’a olma olasılığı %45 daha fazladır.

İşte sigarayı vazgeçmeniz için iyi bir neden.

2.Çok Daha Fazla B12 vitamini Almalısınız

B12 vitamini sizi bunamadan koruyacaktır. Finlandiya’da yapılan araştırmanın birine göre B12 vitamini içeren yiyecekleri ne kadar çok tüketirseniz, Alzheimer’a yakalanma tehlikesi o kadar düşüyormuş.

Genellikle yaşlı insanlarda B12 vitamini eksikliği görülmektedir. B12 vitamini ette,balıkta, yumurtada, ve deniz ürünlerinde bol miktarda bulunmaktadır.

3.Daha Aktif Olmalısınız

Düzenli şekilde spor yapın. Hem kalbiniz düzenli atacak hem de kan dolaşımı sıhhatli bir şekilde gerçekleşecektir.

Tansiyonunuza dikkat etmeniz gerekmektedir. Orta yaşlardaysanız bir de kolesterolünüz yüksek ise, Finlandiya’da yapılan araştırmaya göre bunama olma tehlikeniz çok fazladır.

4. Mutlaka Kahve için

Çoğu insan bunu bilmese de kahve beyninizi korumaktadır.

Kahve bol miktarda magnezyum içerir ve etkili bir antioksidan kaynağıdır. Alzheimer olma ihtimalinizi %50 azaltır. İtalya’da yapılan bir araştırmaya göre, günde bir bardak kahve içmek Alzheimer önlüyor.

5.Bol Miktarda D vitamini alın

Alzheimer nedenleri arasında D vitamini eksikliği de bulunmaktadır.

Amerikada yapılan bir araştırmaya göre D vitamini yetersizliği Alzheimer olma tehlikesini %125 arttırıyor.

Mümkün olduğunca güneş ışığına maruz kalmaya çalışın. Güneşin fazla olmadığı bölgelerde yaşıyorsanız D vitamini takviyesi almalısınız.

6.Alkolü azaltın ya da terk edin.

Çok fazla alkol tüketimi Alzheimer tehlikesini arttırıyor.

Fazla içki tüketimi Alzheimer’a neden olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.

7.Kafanızı Korumalısınız

Eğer başınızı çok sert bir yere çarparsanız Alzheimer’a yakalanma tehlikeniz vardır. Amerika’da yapılan bir araştırmada travmatik beyin yaralanmasının, Alzheimer’a yol açtığı bulundu.

Motor sürücüleri bu yüzden mutlaka kask kullanmalı.

8.Beyin Egzersizlerini İhmal Etmeyin

Beyninize aynı kaslarınıza davrandığınız gibi davranmalısınız.

Bunun için ise yapılması gereken en bilindik şeyler bulmaca çözmek ve puzzle. Yeni şeyleri öğrenmekten kendinizi alı koymayın. Yeni şeyler öğrendiğinizde, beyniniz ekstra efor sarf eder ve bu da beyniniz için gerçekten sağlıklıdır.

9.İyice Dinlenmelisiniz

Araştırmacılar stresle bunama arasında bir bağlantı olduğuna inanıyor. Stres kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple stresin Alzheimer’ı nasıl etkilediğine dair araştırmalar sürmektedir.