Asla Görmezden Gelinmemesi Gereken Vücut Ağrıları

Vücudumuz organlarımızın evi gibidir. Eğer eve iyi bakmazsak, içindekilerin sağlıklı bir yaşam sürmesini bekleyemeyiz. Eğer vücudumuzun herhangi bir yerinde bir sorun oluşursa, bu tüm sağlığımızı etkileyecektir. Sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve vücudumuzun ve organlarımızın dinlenmesi ve kendini yenilemesi için gereken uykuyu almasını sağlamak en önemli görevlerimizdir. Sadece sağlığımıza dikkat etmek yeterli değil, aynı zamanda gün içinde üzerimize binen stres ve sosyal sorunlardan da etkilenmeyi en aza indirmeli ve vücudumuzda hiçbir baskı oluşturmamaya gayret etmeliyiz. Aksi takdirde, erken yaşlanma, organ problemleri ve hayat kalitesinde düşüş meydana gelir.

Eğer stres yönetiminde başarısız olursanız, gece olduğunda uyumamak, sabah olduğunda ise uyanmamak için bahaneler aradığınızı fark edersiniz. Git gide içinize kapanır ve git gide daha da problem yaşamaya başlarsınız. Önemsiz sandığımız küçük detaylar hayatımızı çekip çevirmek için harika fırsatlar olabilir. Hayatımızı planlamak sandığımız kadar kolay olmasa da doğru seçimler, istediğimiz yöne sokmak için bize gereken itici gücü sağlayacaktır. Tek bir hayatımız olduğunu ve seçimlerimizle şekillendiğini unutmayın.

Bu içeriğimizde sizlere vücutta Asla Görmezden Gelinmemesi Gereken Vücut Ağrılarını derledik. Umarız faydalı bulur ve hayatınızı istediğiniz yöne sokarsınız.

Göğüs ağrısı

Düzenli veya aksak olarak göğsünüzde ağrı hissediyorsanız daha büyük bir soruna evrilmeden mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Arada sırada yaşadığınız bir ağrı da olsa mutlaka kontrol ettirmelisiniz. Çünkü göğüs ağrıları kalp damar veya akciğer sorunlarıyla doğrudan bağlantılıdır.

Bacak Ağrısı

Gün içinde alışık olduğunuzdan fazla hareket etmediyseniz, ama yine de ağrı yaşıyorsanız mutlaka doktorunuz ile bu konuyu görüşün. Kan pıhtısından, kemik problemlerine varana kadar birçok sorunun habercisi olabilir.

Baş Ağrısı

Çok farklı sebeplerden baş ağrısı meydana gelebilir. Önemsiz olabildiği gibi ciddi sorunların habercisi de olabilir. Aniden vuran ve gözlerinizi karartan bir ağrı vakit kaybetmeden doktora gitmenizi gerektiren türdendir. Eğer teşhis konulmuş migren, sinüzit gibi rahatsızlıklarınız yok ve şiddetli ağrılar yaşıyorsanız, ihmal etmemelisiniz.

Karın Ağrısı

Karın bölgesinde meydana gelen ağrıların tamamı organ temellidir. Mide, karaciğer, böbrek, dalak gibi organlarınızdan biri veya birkaçının yardıma ihtiyacı var demektir. Basit bir anti asit hapıyla çözülebileceği gibi, daha ciddi bir sebepten kaynaklanıyor da olabilir. Özellikle sızı şeklinde uzun süre geçmeyen ağrılar bu türdendir.

Kasık Ağrısı

Kasık ağrıları idrar yolları enfeksiyonunun habercisi olabildiği gibi, aynı zamanda menstürel bir düzensizliğin göstergesi de olabilir. Özellikle şekil bozuklukları ve renk değişimleri mutlaka uzman doktor tarafından tedavi edilmelidir.

Diş Ağrısı

Çok sıcak veya çok soğuk içecekleri art arda tüketirseniz, diş minesine ciddi zararlar verirsiniz. Aynı zamanda diş etleriniz de bu durumdan kötü etkilenir. Eğer gülüşünüzü engelleyen bir bozukluk veya ağzınızı geniş açtığınızda can yakan bir ağrınız varsa, ilk fırsatta doktor görüşüne başvurmalısınız.

Kalça Ağrısı

Belli bir yaşın üzerindeyseniz, eklem kireçlenmesinin habercisi olabilir. Birkaç basit fizyoterapi seansıyla ortadan kaldırılabilecek bir sorunken büyümesine izin vermeden bir uzman yardımı almak akıllıca olacaktır.

Ayak Parmaklarında Ağrı

Bir yere çarpmadınız ama akşam eve geldiğinizde ayak parmaklarınızın sızladığını hissediyorsanız gut hastalığı veya eklem kireçlenmesinin başlangıcı olabilir. Sadece beslenme düzeninizde ufak değişiklikler yaparak ilaç kullanmadan geçebilecek seviyedeyken ihmal etmeyin.

Diz Ağrısı

Antrenman yaparken dizinizi zorladınız ve ağrısı en az bir haftadır peşinizi bırakmadı mı? Mutlaka kontrol ettirin! Çünkü bir kas yırtılmasıyla karşı karşıya olabilirsiniz. Uzun süre tedavi edilmediğinde dizinizin hareket kabiliyeti oldukça azalabilir ve hayat kalitenizi düşürebilir.

Boyun Ağrısı

Özellikle omurga ve beyne giden damarların tıkanmaya başlaması gibi sorunlardan ötürü yaşanan boyun arısı için ilk fırsatta bir nörologdan randevu alıp her şeyin yolunda olduğundan emin olun. Sağlığınızın kıymetini sağlıklıyken bilin!