Meğer Elinizin Uyuşma Sebebi Buymuş

Ellerin uyuşukluğu, bir sebepten ötürü kan akışının kesilmesiyle oluşur. Kazara elinizin üzerine oturmaktan kaynaklanabileceği gibi, bir çok ciddi sağlık problemi de el uyuşmasına sebep olmaktadır.

Hazırladığımız bu içeriği dikkatlice okuyun ve şayet bu durumlardan biriyle bile karşılaşırsanız hemen bir doktora başvurun.

1.Felç

Yüzünüzün bir tarafı ifadesiz kalırken diğer tarafı tüm duygularınızı gösteriyor mu? Ya da kollarınızı kaldırmak istiyorsunuz ama kollarınız sizin istediğinizi yapmıyor mu?

Bu durum felcin belirtilerinden olabilir, bu yüzden ilk fırsatta doktorunuza başvurun ve unutmayın ki erken teşhis hayat kurtarır.

2.Kene Hastalığı

Keneler aracılığı ile geçen bu hastalığın ilk belirtileri ateş ve kaşıntıdır. Eğer kene ısırığı tedavi edilmez ise ellerde uyuşukluğa ve bedende ödeme yol açar. Buna rağmen yine tedavi edilmezse neticeleri çok kötü olabilmektedir..

Raynaud Hastalığı

Eğer yaşadığınız yer soğuksa, parmaklarını soğuktan etkilendiğinden damarlarda daralma görülür ki bu normaldir. Ancak parmaklarınız renk değiştiriyor ve ısınmanıza rağmen eski haline dönmüyorsa, Raynaud Hastalığı olmuş olabilirsiniz.

Soğuk havalar ve stres bir araya gelince bu hastalığa adeta davetiye çıkartıyor. El ve ayaklarda oluşan renk değişikliği ve uyuşukluk tedavi edilmez ise ciddi sonuçlar doğurabilir.

Diyabetik Nöropati

Diyabet hastası olanlarda, kanlarında gezen fazla şeker bedenine hasar verir ve bahsettiğimiz el uyuşmasına neden olabilir. Belirtilerden biri de açılan yaraların çabuk iyileşmemesidir.

Fibromiyalji

Vücudunuzun tümünde ağrılar varsa ve ağrılarını hiç geçmiyorsa, ayrıca kollarınızda ve ellerinizde uyuşma, karıncalanma varsa kesinlikle doktorunuz ile görüşüp bu şikayetlerinizi anlatmalısınız. Malesef ki bu hastalığın henüz bir tedavisi yok ancak belirtiler kontrole alınarak istikrarlı bir yaşam yaşanabilmektedir.

Disk Kayması veya Aşınması

Araştırmalara gösteriyor ki, 20’li yaşlarından itibaren insanlarda disk kayması ve aşınması belirtileri görülmeye başlıyor ancak vaziyetin ciddiyetinin anlaşılması ve bir uzmana görünmek seneler alabiliyor. Omurgadaki disklerin aşınması ve kayması sonucunda oluşan rahatsızlıklar genellikle, sırt ağrısı, uyuşukluk, batma gibi sorunlardır. En bariz fark ise, yaşanan rahatsızlığın sırt bölgesinden yavaş yavaş ellere doğru yayılmasıdır.

Sizin elleriniz neden uyuşuyor? En son ne zaman bir hekime göründünüz? Yorumlarda lütfen bizimle paylaşın!