%100 Organik Patates Yetiştirmenin Sırrı

organik patates

Marketlerden veya pazarlardan aldığımız patatesler, kısa sürede, hormonlar ve ilaçlar kullanılarak yetiştirilir ve ne yazık ki besleyiciliklerinden çok şey kaybederler.

Normal şartlar altında oldukça ucuz ve erişimi her zaman mümkün olan patatese şu an erişmekte zorluk yaşadığımız günlerdeyiz. Bu sebeple sizlere kendi imkanlarınızla arka bahçenizde patates yetiştirmenin ne kadar kolay olduğunu anlatmak istiyoruz.

Hem %100 organik hem de oldukça lezzetli patatesler yetiştirmek için;

Nisan ve Ağustos 1 arası ekim yapmanız için en uygun tarihtir. Patates tohumlarını güzelce ortadan kesin ve en az iki gözlü olanları güzelce temizleyip yerin bir karış kadar altına dikin ve 10 – 20 – 20 ölçüsünde gübre kullanın.

(Gübre satıcınız ne demek istediğinizi anlayacaktır.) Gübre her çöktüğünde yenilemeyi ihmal etmeyin ve toprağın kupkuru kalmamasına özen göstererek sulayın.

Patatesin yetiştiği toprak genellikle çeşitli bakteri ve mantar türlerini toprağa çeker çünkü bu besleyici üründen bizler gibi onlar da faydalanmak istiyor. Bir sonraki sene patates ekerken farklı bir toprak kullanmaya özen gösterin.