Mayonezin, Akla Gelmeyecek Kullanım Alanları

Mayonez, tüm dünyada kullanılan en popüler soslardan biridir. Örneğin Amerika’da insanlar buna her mayoneze 2 milyar dolar harcıyor. Mayonezin yemek dışında çok sayıda faydasının olduğunu biliyor muydunuz? Eminim daha önce mayonezle bunları yapabileceğinizi duymamışsınızdır.

İşte Mayonezin Akla Gelmeyecek 6 Muhteşem Kullanımı

1. Tırnak bakımı

Tırnaklarınız kırılgansa ve kırılmaya meyilliyse, evde maniküre başlamanın en iyi yolu bir kase mayonezdir . Parmaklarınızı mayoneze batırın ve yaklaşık 5 dakika bekleyin, ardından tırnaklarınızı durulayın. Bu mayonez banyosu tırnaklarınızın daha güçlü, daha sağlıklı görünmesini sağlayacak ve tırnak etlerinizi yumuşatacaktır.

2. Güneş yanığına

Yaz aylarında denizden sonra oluşan güneş yanıklarının neden olduğu ağrıyı hızlı bir şekilde hafifletmek istiyorsanız, etkilenen bölgelere mayonez uygulayabilirsiniz. Mayonez, cildinizi yatıştırır, nemlendirir ve yanma hissini ve kızarıklığı azaltır. Mayonezdeki sirke, ağrıyı azaltmak için doğal bir anestetik görevi görecek.

3. Saça Yapışan Sakız Nasıl Çıkar

Oturma odanızdaki halıdan, mutfaktaki bir masadan veya saçınızdan sakızı kolaylıkla çıkarmanız mı gerekiyor? Sadece sakız yapışan bölgeye biraz mayonez uygulayın ve elinizle masaj yapın. Yağlı mayonez, sakızın yapışma gücünü gevşetecek ve iz bırakmadan çıkarılmasına izin verecektir.

4. Duvardaki Pastel Boya Nasıl Çıkar

Çocuklarınız evinizdeki duvarları tuvale mi çevirdi? Onları azarlamak yerine, biraz mayonez ve sünger alın ve mum veya boya izlerini mayonez ile kaplayın. Yaklaşık 5-10 dakika beklettikten sonra temiz bir bezle silin. Mayonez, boyayı çıkartıp duvarları düzgünce temizleyecektir.

5. Gümüşler Nasıl Parlatılır?

Mayonez, en iyi doğal gümüş parlatıcılardan biridir. Bu yüzden gümüş eşyalarınızın kimyasal maddeler kullanmadan parlamasını istiyorsanız, mayonezi yumuşak bir bezle kaşıklarınıza ve çatallarınıza sürün ardından durulayın. Çatal ve kaşıklarınıza güzel bir parlaklık bırakacaktır.

6. Yapışkan Etiketler Nasıl Sökülür?

İnatçı yapışkan fiyat etiketlerini cam eşyalarınızdan çıkarmak için aşağıdaki adımları izleyin. Öncelikle, çıkartma kalıntısını olabildiğince çıkarmak için çıkartmayı tırnağınızla ovalayın. Daha sonra, kalan çıkartmaya az miktarda mayonez sürün ve yaklaşık 15-20 dakika bekletin. Yapışkanı gevşetecek ve tamamen kalkmasını mümkün kılacaktır.

7. Saç Kremi Olarak Kullanabilirsiniz

Bunu tesadüfen bulduğumu söylemek isterim, mayonez yanlışlıkla başıma döküldü ve çıkan sonuca ben bile inanamadım. Eğer kuru ve saman benzeri saçlardan muzdaripseniz, mayonez sizi kurtarmaya geliyor. Tek yapmanız gereken, günlük saç kreminizi mayonez ile değiştirmek. Mayonezdeki yumurta sarısı ve sirke saç derisini pul pul dökerken saç büyümesini teşvik edecek lesitin içerir. Sonuç olarak yumuşak, sağlıklı ve parlak saçlara sahip olacaksınız.

Mayonez aynı zamanda doğal bir bit yok edicidir. Bu can sıkıcı parazitlerden kurtulmak için saçınıza küçük bir mayonez sürün, duş bonesi ile örtün ve yaklaşık 8 saat bekletin. Daha sonra normal şampuanla saçınızı yıkayın. Mayonezdeki bitkisel yağ, yetişkin bitleri bile yok edebilecek bir yapıştırıcı görevi görür.

Sizin mayonezle ilgili yapabildiğiniz bir tarif veya yöntem var mı ? Lütfen yorum kısmında bizimle paylaşın.