İyi Bir Gece Uykusu İçin Bu 7 Alışkanlıktan Vazgeçin

iyi bir gece uykusu için bu 7 alışkanlıktan vazgeçin

İyi bir gece uykusu için ne yapılmalıdır? Kötü bir gece uykusu sağlığınızı, görünüşünüzü ve genel yaşam kalitenizi etkilese de yetişkinlerin %35’i gece boyunca 7 saatten az uyur. Endişeler ve stres beyninizin yapısını bozabilir ve uykusuz gecelere neden olabilir, ancak daha iyi uyumak için üzerinde çalışabileceğimiz bazı günlük alışkanlıklar vardır.

İyi bir gece uykusu için yatmadan önce hangi alışkanlıkların uykumuzu etkilediğini görmek için bir araştırma yaptık.

İyi Bir Gece Uykusu İçin Bunları Yapmayın

1. Hemen yatağa atlamayın.

yatağa hemen atlamayın

Yoğun bir günün sonunda, muhtemelen tek yapmak istediğin, sonunda başını yastığa koymaktır. Ancak bazı rahatlatıcı akşam ritüelleri oluşturmak, beyninizin gündüz ve gece arasında bir boşluk bırakmasına yardımcı olabilir ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olur. Yatma vakti rutininiz yatmadan önce hafif bir atıştırmalık, ılık bir duş veya iyi bir kitap okumayı içerebilir. Akşam ritüelleriniz karmaşık olmak zorunda değil, sadece zihninizi sakinleştirecek, daha kolay gevşemenize yardımcı olacak bir şey seçin.

2. Yatmadan önce siyah çay içmeyin.

Bitki çayları sakinleştirici etkileri ile bilinir ve yıllardır uykusuzluğu tedavi etmek için kullanılır. Papatya veya lavanta gibi birçok çay rahatlamanıza ve hatta uykunuzun kalitesini artırmanıza yardımcı olsa da, bazı içecekler tam tersi şekilde çalışır. Örneğin, siyah çay kafein bakımından yüksektir ve sinirlilik ve uykusuzluğa neden olabilir.

3. Yanlış battaniye seçmemeye çalışın.

Uykuya dalmak için doğru seçilmiş battaniye iyi bir gece uykusu için çok önemlidir. Polyesterden yapılmış battaniyelerin yıkanması ve bakımı kolaydır, ancak daha iyi bir uyku için en iyi seçim değildirler. Polyester sentetik bir malzemedir, yani nefes almaz ve vücudunuzun sıcaklığını düzenlemesine izin vermez , bu da sıcak ve terli hissetmenize neden olur.

Polyester battaniye almak yerine yünlü olanını tercih edin çünkü hem sizi sıcak tutacak hem de teninizin nefes almasını sağlayacaktır.

4. Akşamları spor salonuna gitmeyin.

akşam spor yapmayın

Egzersiz yapmak, rahatlamanıza ve kaygıdan kurtulmanıza yardımcı olur ve bu da uykunuzu iyileştirecektir. Ancak günün çok geç saatlerinde egzersiz yapmak yarardan çok zarar verebilir ve iyi bir gece uykusuna zarar verebilir.  Bir gece kuşuysanız ve gece egzersiz yapmayı tercih ediyorsanız, yatmadan en az 4 saat önce düşük yoğunluklu egzersizler yapın.

5. Kahvaltıyı atlamayın.

Kahvaltı bir sebepten dolayı günün en önemli öğünü olarak adlandırılır. Ve sabahın yoğun saatlerinde vaktiniz olmasa da, bir şey yemeden kapıdan dışarı çıkmak sadece kilonuzu ve konsantre olma yeteneğinizi değil, aynı zamanda uyku kalitenizi de etkiler. Düzenli olarak kahvaltıyı atlayan kişilerin kötü uyuması ve huysuz bir şekilde uyanması daha olasıdır.

6. Yanlış pijama seçmemeye dikkat edin.

yanlış pijama seçmeyin

Akşamları, en sevdiğiniz pijamaları giyip nihayet yatmaktan daha çekici bir şey olamaz. Ancak bazı pijamalar aslında sizin için çok sıcaktır ve uykunuzu bölebilir. Çıplak yatmak size göre değilse, keten veya pamuk gibi doğal ve nefes alabilen kumaşlardan yapılmış hafif pijamaları tercih edin. Bu sizin daha erken uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

7. Yatak odanızda yünlü halı tutmayın.

Halılar herhangi bir odayı rahat gösterebilir, ancak bunları yatağınızın etrafında bulundurmak, iyi bir gece uykusu söz konusu olduğunda en iyi seçim değildir. Kilim ve halılar toz ve akarları kolayca yakalayabilir ve onları zararlı bakteriler için mükemmel bir üreme alanı haline getirir. Araştırmalar, iç mekan havasının kalitesinin uykunuz için çok önemli olduğunu ve hatta ertesi günkü performansınızı bile etkileyebileceğini göstermiştir.

Bu alışkanlıklardan herhangi birinin uykunuzu olumsuz etkilediğini düşünüyor musunuz? Uyumakta zorluk çeken biri misiniz? Yoksa bebek gibi mi uyuyorsunuz? Yorum bölümünde bizimle deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir başka Sağlık Paylaşımları içeriğinde görüşmek üzere.