Mükemmel Bir Karpuz Nasıl Seçilir Tüm Detayları

Kim karpuz sevmez ki? Çoğu insan bu lezzetli ve ferahlatıcı meyveyi sever. Deneyimli bir çiftçi değilseniz, sulu, lezzetli, tamamen olgun ve tatlı bir karpuz satın almanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Aslında, bir karpuzun kesilmeden gerçekten olgun olup olmadığını anlamın yolu var.

Şimdiye kadarki en iyi karpuzu seçmenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını paylaşmak istiyoruz.

Tarla Lekesini Arayın

Tarla lekesi olarak bilinen sarı nokta, karpuzun toprağın altında kaldığı yerdir. Olgun karpuzlar her zaman kremsi sarı hatta turuncu-sarı lekelere sahiptir, beyaz değil.

Karpuz Üzerindeki Çizgiler

Karpuz üzerindeki bu kahverengi çizgiler, arıların çiçeğin tozlaşan kısımlarına birçok kez dokunduğu anlamına gelir. Daha fazla tozlaşma, meyvenin daha tatlı olmasını sağlar.

‘Erkek’ ve ‘Dişi’ karpuzlar

Birçok insan, çiftçilerin karpuzları cinsiyete göre ayırdıklarını bilmiyor. Örneğin, ‘erkekler’ daha büyüktür, uzun bir şekle ve sulu bir tada sahiptir. ‘Kızlar’ yuvarlak bir şekle sahiptir ve çok tatlıdır.

Boyutuna dikkat edin

Ne en büyük ne de en küçük karpuz seçmek daha iyidir. Ortalama büyüklükte bir karpuz seçin. Ve lütfen dikkat: büyük ya da küçük karpuzun boyutu ne olursa olsun, ağırlığı hissedilir derecede olmalıdır. Hafif olmamalıdır.

Kuyruğu inceleyin

Kurutulmuş kuyruk, karpuzun olgun olduğunu gösterir. Bununla birlikte, kuyruk yeşil ise, muhtemelen karpuzun çok erken toplandığı ve olgunlaşmayacağı anlamına gelir.