Vücudunuz Aşererek Sorunlarını Size Böyle Anlatıyor

Vücudumuz şimdiye kadar yapılmış tüm makinelerin en mükemmelidir. İhtiyacı olan besini ve hareketi sağladığımız takdirde harika çalışır ve her makine gibi zaman zaman bozulur ve bakıma ihtiyaç duyar. Ne kadar iyi bakarsanız bakın, bir yaşam ömrü vardır ne yazık ki daha bunun çaresi bulunamadı.

Vücudumuz genellikle ihtiyacı olan besinleri size yedirmenin yollarını bulur veya normal olmayan sorunlar çıkartarak size bir şeylerin yanlış gittiğini söylemeye çalışır. Eğer dinlemeyi bilirseniz, ciddi sorunların önüne en erken aşamada geçebilir ve sağlıklı bir yaşam sürmeye devam edebilirsiniz.

Ekşi Aşermek

Vücudumuz hormon değişikliği yaşıyorsa genellikle ekşi yiyecekler yemek istersiniz. Hamilelikte olabildiği gibi, ergenlikte veya ilerleyen yaşlarda da görülebilir. Ancak, aynı zamanda da karaciğer ve safra kesenizin bir sorun yaşadığının göstergesi de olabilir. En iyisi eğer birden ekşi aşermeye başladıysanız doktora görünmek olacaktır.

Ağız içi kanama

Diş eti kanaması ağız sağlığınızın ihmal edildiğinin göstergesidir. Eğer uzun süre sonra ilk defa diş ipi kullandıysanız az bir kanama olması normaldir. Eğer durmayan ve her diş fırçalamanızda kanayan diş etleriniz varsa C vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. C vitamini içeren meyve ve sebzelere ağırlık verin ve sonrasında sorununuz geçmezse doktorunuza başvurun.

Uykusuzluk ve Kas Krampları

Ağır antrenman yaptıktan sonra veya bir proje başında sabahladıktan sonra uykusuzluk çekmek ve kramplar yaşamak normaldir. Ancak gece rutininizin bir parçası haline geldiyse yardıma ihtiyacınız var demektir. Magnezyum eksikliği bu sorunun sebebi olabilir. Beyin, kas ve kalp sağlığı söz konusu olduğunda magnezyum oldukça önemli bir mineraldir. Magnezyum içeren fındık, yeşil yapraklı sebzeler, muz ve diğer meyvelerden bol bol tüketmenizi tavsiye ederiz.

Deniz ürünü aşerme

Deniz ürünleri bizim ülkemizde fazlaca tüketilen bir besin haline geldi ve fazla tüketen insanların cıva zehirlenmesi dolayısıyla hastaneye kaldırıldıklarını duymuşsunuzdur. Ancak vücudunuz ciddi anlamda deniz ürünleri tüketmek istiyorsa, son zamanlarda yeterli miktarda protein tüketmemişsiniz demektir. Eğer vejetaryen besleniyorsanız ve canınızın hayvansal gıda istemesinden ötürü suçluluk duyuyorsanız mutlaka beslenme düzeninizi kontrol edin ve daha fazla bitkisel protein tüketmeye özen gösterin.

Şeker Aşerme

Şeker tüketirseniz, vücudunuz şeker ister. Kısacası ne kadar çok şeker tüketiyorsanız, o kadar çok şeker aşereceksinizdir. Her ne kadar zararsız görünse de, şeker aynı uyuşturucu gibidir ve bir kere bağımlısı olduysanız kurtulması oldukça zordur. Üstelik hem herhangi bir besleyici değeri yoktur, hem de tüketildiğinde size kazandırdığı hızlı enerji sonrasında yerini yorgunluğa bırakır. Canınız şeker istediğinde tatlı meyveleri tüketmenizi tavsiye ederiz. Böylece hem şeker tüketmiş olacak hem de bol bol lif alacaksınız.

Tuz aşerme

Vücudumuz genellikle tuz aşermez. Ancak enfeksiyon ve iltihaplanma gibi durumlarda vücuttaki tuz depoları yavaş yavaş boşalır ve tuz aşermeye başlarsınız. Yapmanız gereken sofra tuzu kullanmak yerine, kaya tuzu ve ya pembe himalaya tuzu kullanmanızdır.

Kırılgan tırnak ve saç

B vitamini eksikliğinde saçlarda ve tırnaklarda zayıflama ve kırılmalar meydana gelir. Vücut gerekli B vitaminini alamadığında daha önemli yerlere öncelik verir ve daha önemsi olan saç ve tırnaklarınızda sorunlar oluşmaya başlar. B vitaminin yanı sıra, kalsiyum eksikliği de aynı şekilde sonuç verir. Tam tahıllı gıdalar, patates ve yeşil bitkiler, aynı zamanda badem sütü ihtiyacı karşılayacaktır.

Ciltteki kuru noktalar

E vitamini eksikliği yaşıyorsanız ilk etkilenen cildiniz olur. En büyük organımız derimizdir ve E vitamini onu sağlıklı tutmanın anahtarıdır. Eksikliği durumunda, çatlaklar, ciltte kuru noktalar, pul pul dökülme ve kaşıntılar meydana gelebilir. Balık yağı, fındık ve diğer faydalı yağları tüketerek E vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.