Klorofilin hiç bilmediğiniz faydaları nelerdir?

Bildiğiniz üzere, klorofil yeşil renkli bitkilerin enerji kaynağı ve parlak yeşil renklerinin sebebidir. Peki klorofilin size kilo verdirebileceğini, hatta kanserden kurtarabileceğini söylesek ne derdiniz?

Bitkilerin hayatta kalması için fotosentez yapmaya yani güneş enerjisini kullanarak kendi ihtiyaçları olan enerjiyi üretmeye ihtiyaçları vardır. Sadece topraktan mineralleri ve ihtiyaçları olan suyu çekmeleri yetmez, güneş enerjisi olmazsa bitkilerin hayatta kalması mümkün değildir.

Klorofilin bize faydaları nelerdir?

Antioksidandır.

Full bowl of juicy ripe summer berries in female hands

Vücudumuzda kolayca emilemese de, kimyasal yapısı hemoglobinlerimize(alyuvarların yapıtaşı) çok benzemektedir. Hemoglobinler çekirdeklerinde demir atomu taşır, klorofil ise magnezyum atomu taşır ve kriz anlarında gerçekten oldukça yardımcı olabilir.

Vücudunuzdaki oksidatif stresle yani, vücudunuzda dolaşan fazla oksijen moleküllerinin yarattığı hasar ile başa çıkmada önemli bir yardımcıdır.

Kilo vermenize yardımcı olur

Zaman zaman yağlı, yüksek şekerli veya tuzlu yiyecekleri tüketme isteğimiz artar. Bu zamanlarla iradenizi yüksek tutup, bu açlığa direnirseniz ve yeşil sebzeler ile beslenirseniz, bu tip zararlı yiyeceklere olan isteğiniz de zamanla kaybolacaktır. Özellikle kilo verdiğiniz durumlarda vücut kendisini korumak için böyle bir savunma mekanizması geliştirmiştir.

Vücudunuzun efendisi olun, onun size hükmetmesine izin vermeyin. Yeşil bitkilerle beslendikten sonra birde üzerine 30 dakikalık egzersiz eklerseniz hızla kilo verirsiniz.

Hazımsızlığı iyileştirir ve kabızlığı önler

Bağırsak florasında klorofili sindirerek kan dolaşımına rahatlıkla katılmasını sağlayan bakteriler yaşar. Eğer bu bakteriler olmazsa, meyve ve sebzelerden yeterince besin alamazdık. Klorofil özellikle ince bağırsakta sindirilmemiş olan besinlerin yapıtaşlarına ayrılmasına yardımcı olur böylece gaz, hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunlar yaşamazsınız.

En doğal deodorant

Nefes, vücut ve ter kokunuz sağlığınız hakkında bilmeniz gereken birçok şey söyler. Eğer kokular kötüleşmeye başladıysa; enfeksiyon, hormon dengesizliği gibi sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Eğer yeşil bitkileri beslenmenize daha sık dahil ederseniz, kötü kokuların her biri teker teker kaybolacaktır.

Kanama bozukluklarını tedavi eder

Anemi ve diğer kanama bozukluğu olan hastalara klorofil terapisi uygulandığında hastanın hemoglobin seviyesinin yükseldiği görülüyor. Yani ekstra demir ve kan transferi gerektirmeden hasta eski sağlığına kavuşuyor. Bunun sebebi de vücudumuzun küçük dozlarla alınan klorofili hemoglobine çevirebiliyor olmasıdır.

Kanseri önler ve hastaları kontrol altında tutar

Sürekli hayvansal gıdalar ile beslenmek uzun vadede vücuda zarar verir. Özellikle bağırsak ve mideye. Yeşil sebzeleri beslenme düzeninize eklediğinizde sindirim sisteminize büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

Özellikle sürekli kırmızı et tüketmenin gut hastalığına sebep olduğunu duymuş olmalısınız. Vücudunuzun yeşil bitkilere ihtiyacı vardır.

Özellikle toksin temizlenmesinde ve vücudunuzun tamamen arındırılması doğadaki bitkiler sayesinde gerçekleşir. Bu temizlik ne kadar sıklıkla gerçekleşirse herhangi bir sorun çıkması da o kadar az olası olacaktır. Organlarınızda biriken demir ve et ürünlerindeki kimyasal maddeler uzun vadede çalışmalarını zorlaştırır.

Kalp, böbrekler, akciğerler ve karaciğerinizin üzerindeki yükü hafifletmenizi önemle tavsiye ediyoruz.  Ayrıca klorofilde bulunan magnezyum kemik gelişimi ve korunumu açısından oldukça önemlidir.