Sokakta Biri Sizi Takip Ediyorsa Ne Yapmalısınız

İstatistikler, kadınların % 16’sının takip edildiğini söylüyor. Ve birinin peşine düştüğünü düşünüyorsanız, bu durumdan nasıl kurtulacağınızı size adım adım anlatacağız.

Eğer takip edilip, izlendiğinizi düşünüyorsanız hemen bunları yapın.

1. Çevrenizin farkında olun.

Etraftaki cadde adları, ev numaraları, binalar, mağazalar ve kafeler dahil her ayrıntıya dikkat edin. Tam konumunuzu bilmek, gerekli yardımı almanıza yardımcı olacaktır. Giriş ve çıkışları yalnızca bir veya 2 yolu olan dar ve loş yollardan kaçının.

2. Yardım çağırın.

Yakınlarda olabilecek arkadaşlarınızı veya aile üyelerinizi aramak için telefonunuzu kullanın. Onlara konumunuzu söyleyin ve sizi almalarını isteyin. Toplantıları kahve dükkanı veya mağaza gibi halka açık bir alanda düzenlemek daha iyidir.

3. Kalabalık yerlere doğru gidin.

Sizi takip edeni kalabalığın arasında atlatmak daha kolaydır ve diğer insanların önünde harekete geçme konusunda daha tereddütte kalırlar. Kalabalık ana caddelerden uzaklaşıyorsanız, aniden bir şeyi unutmuşsunuz gibi davranın: ceplerinizi kontrol edin, yüksek sesle iç çekin, cüzdanınızı unuttuğunuzu sesli bir şekilde söyleyin ve yönünüzü değiştirin.

4. Doğrudan evinize gitmeyin.

Evinize girmeye çalışırken köşeye sıkışabilirsiniz. Ayrıca, sizi takip eden nerede yaşadığınızı öğrenecek ve evden ayrılmanızı veya daha sonra geri gelmenizi bekleyecektir. Artık takip edilmediğinizden % 100 emin olana kadar eve gitmek güvenli değildir.

5. Beklenmedik yerlerde çok sayıda mola verin.

Bir kahve almak için caddeyi geç. İş yerinde bir arkadaşınızı ziyaret edin. Alışveriş merkezinde alışverişe gidin. Rotanızı olabildiğince karmaşık hale getirin. Bu, sizi takip etmek zorlaşacak hatta takipçi, takibi bırakacak kadar sıkacaktır.

6. Takipçinizin Nasıl Göründüğünü incelemek için her fırsatı kullanın.

Fark edilmeden peşinizde olan kişiyi incelemeye çalışın. Doğrudan arkanıza bakmayın. Arabanın camlarından ve aynalarından izleyin, dönüş yapın ve caddeleri geçerken etrafınıza bakın. Olayı polise bildirmeye karar verirseniz, takipçinin görünüşünü bilmek çok yardımcı olacaktır.

7. Görünüşünüzü değiştirin.

Birkaç kat elbise giyiyorsanız, en dıştakini çıkarın. Ceket, kapüşonlu veya palto olmadan, takipçinin sizi kalabalıkta tanıması daha zor olacaktır. Bir fular veya güneş gözlüğü eklemek veya çıkarmak da faydalı olacaktır. Ek olarak, daha zor hale getirmek için saçınızın modelini toplayarak veya açarak değiştirin.

8. Biriyle konuşun.

Sokaktaki biriyle sohbet etmeye çalışın. Bir takipçiye yalnız olmadığın izlenimini vermek için arkadaşınız olduğu izlenimi verin. Ayrıca girdiğiniz herhangi bir kurumun personeliyle de konuşabilirsiniz. Onlara takip edildiğinizi bildirin ve eve güvenli bir yol bulana kadar birlikte yürüyüp yürüyemeyeceğinizi sorun.

9. Hiç Biri Başarılı Olmadıysa Arkanızı dönün ve Sizi Takip Edene bakın.

Buna, ancak doğrudan yüzleşmeyi önlemek için tüm yöntemler başarısız olursa başvurunuz. Doğrudan göz teması, takipçiyi daha sonra tanımlamak için daha iyi hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Kendinden emin bir his vermek için elinizden geleni yapın. Takipçinin peşinde olduklarının ve korkmadığının farkında olduğunuzu bilmesine izin verin.

10. Gürültü yapın.

İşlerin kötüye gittiğini hissediyorsan, çığlık atın. “Ateş!” Diye bağırabilirsiniz. “Yardım et!” yerine çünkü insanlar bu kelimeye daha sık tepki veriyor. Yüksek sesler aynı anda duruma dikkat çekebilir ve saldırganı korkutabilir. Ancak bazı durumlarda suçludan daha fazla şiddet eylemine neden olabileceğinizi unutmayın.

11. Anahtarlarınızı hazırda tutun.

Arabanız varsa, anahtarlarınıza ne kadar hızlı erişirseniz o kadar iyidir. Bu, güvenliğe giden yolunuzdur ve çantanızın içinde onları aramak için zaman harcamak istemezsiniz. Aynı zamanda, en kötü senaryoda, anahtar senin avantajın olacaktır. Anahtarların dişleri parmaklarınızın arasında kalacak şekilde tutun. Artık sadece yumruklarınız değil, aynı zamanda parmaklarınızın arasında kendinizi savunmak için sivri bir şey olacaktır.

Siz hiç takip edildiniz mi? Nasıl bir anı başınızdan geçti aşağıdaki yorum kısmında lütfen bize anlatmaktan çekinmeyin.