Çin’deki Hastanelerin Tüm Dünyadan Gizlediği Korkunç Sır

çin hastanelerindeki korkunç sır

Çin’de uzun bir süredir hapishaneler ve hastaneler arasında gizli ve korkunç bir anlaşma iddiası var. 21.yüzyılda olmamıza rağmen hala idam hükmünü verebilen ülkelerden biri de Çin. Gelin Çin hükümeti bu konuda neden ısrarcı anlatalım.

İdama çarptırdıkları mahkumların organlarını mahkum istese de istemese de idam edildikten sonra organlarını alıp sıra bekleyenlere verdikleri yönünde ciddi iddialar bulunuyor.

Çin’de genellikle idam edilen kişilerin işledikleri suç düşünce yönünde, yani politik sebeplerden dolayı idam ediliyorlar.

Wang Guoqi adında bir doktor: “Çin Ordusunda doktorluk yaparken idam edilmiş mahkumların organlarını almak benim görevimdi. İdam edilen kişilerin çoğu anlamsız sebeplerden ötürü organ nakli ihtiyacına talep karşılamak için idam ediliyordu.” açıklamalarında bulunmuştu.

Çin’den kaçıp bu itirafları yapan tek bir doktor yok. Başka bir doktorun ifadesine göre “bugüne kadar 2000 den fazla idam mahkumundan kalp, ciğer, böbrek gibi organları alıp yetkililere verdim. Kalan deri ve kemikleri hastanenin kazan odasına attıklarını biliyorduk.”

Sistem hala devam ediyor mu bilinmiyor Çin hükümeti bu iddialara, 90’lar ve 2000’li yıllarda bu şekilde bir süreç işliyordu ancak 2015 yılından beri sadece organlarını bağışlamak isteyen mahkumlardan organları alınıyor, dedi.

Çin’de organ bağışı çok yaygın değil ancak 2000’li yıllarda yapılan organ nakli sayısı oldukça yüksek. Bu talep nerden karşılanıyor sorusu kafaları kurcalamaya devam ediyor.

Çin’de organik nakli üzerine çok ciddi paralar dönüyor. 2006 yılında akciğer için 175 bin dolar, kalp için 170 bin dolar, kornea için 40 bin dolar, ciğer için 100-105 bin dolar, böbrek için ise 65 bin dolar civarında bir organ nakil piyasası vardı.

Yalnızca Çin için değil, diğer ülkelerin de organik nakli ihtiyacını Çin’in karşıladığı yönünde ciddi belgeler var. Japonya, Tayvan, Güney Kore, Avrupa, Kuzey Amerika ve daha birçok bölge ve ülkeden insanların organ nakli için Çin’ gittiği biliniyor.

Çin’in bu uygulamasını araştırmak isteyen şirketlere Çin Devleti kapılarını kapatıyor ve gizli tutmaya devam ediyor. Konuyla ilgili olarak Çin hükümetinin yaptığı açıklamlar ise kendi halkını dahi tatmin etmiyor.