Ayak Baş Parmağı Çıkıntısı (Bunyon) Ağrısını Hafifletmenin 8 Yolu

bunyon ağrısı nasıl geçer

Birçok insanın düşündüğünün aksine, yüksek topuklu ayakkabılar bunyonların oluşmasından tek başına sorumlu değildir. Genetik ve kalıtımında etkisi vardır. Açıkçası, yüksek topuklu ayakkabı giymek sorunu daha da kötüleştirebilir, ancak ağrıyı doğal olarak azaltmak için kullanabileceğiniz çözümler vardır. Her şeyi denedikten sonra ameliyat her zaman son çare olmalıdır.

Sağlık Paylaşımları olarak bunyon rahatsızlığını nasıl tedavi edersiniz ve ağrısını hafifletmek için neler yapabilirsiniz bunlara değindik. Bu arada yazının sonunda doğru ayakkabıyı nasıl seçeneceğiniz konusunda özel püf noktaları hazırladık.

(Bunyon) Ağrısını Hafifletmenin 8 Yolu

1. Bir tenis veya lakros topu kullanın.

tenis topu

Kullanabileceğiniz çok basit bir egzersiz, zemine bir tenis veya lakros topu yerleştirip ayağınızı üzerinde ileri geri yuvarlamaya başlamaktır. 3 veya 5 dakika süreyle bu hareketi tekrarlayın. Bu egzersizi ayağınızda bunyon olmasa bile yapabilirsiniz. Bu hareket aşırı krampları gidererek ayaklarınızı rahatlatacaktır.

2. Sadece ayak parmaklarınızı kullanarak havluyu kavramaya çalışın.

Kullanabileceğiniz bir diğer basit egzersiz de yere bir havlu koymak, onu ayak parmaklarınızla tutup sadece ayak parmaklarınızı kullanarak kendinize doğru çekmek. Bu egzersizi 5 kez, ayakta veya oturarak yapabilirsiniz. Bu parmak hareketi, ayaklarınızı güçlendirecek ve ayak parmaklarınızın esnek olmasını sağlayacaktır.

3. Topuklarınızı kaldırmayı deneyin.

Dizleriniz hafifçe bükülmüş vaziyette ayakta durma pozisyonunda başlayın. Ardından, tüm ağırlığınız ayak parmaklarınız tarafından tutulana kadar topuklarınızı yavaşça kaldırmaya devam edin. Şimdi, şiddetli bunyonlardan muzdaripseniz bu çok acı verici ve rahatsız edici olabilir, ancak yine de yavaş yavaş hareketi tekrar etmelisiniz. Zamanla, ayak parmak kaslarınız güçlenecek ve bunyonlarınız muhtemelen yeniden şekillenmeyi bırakacaktır.

4. Mümkün olduğunca kumsallarda sık sık yürüyün.

Bu, bulunduğunuz yere bağlı olarak her biriniz için mümkün olmayabilir, ancak kum ayaklarınız için harika bir masajdır. Sadece ayak parmaklarınızı ve ayaklarınızı rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda onları güçlendirmeye de yardımcı olur. Bunyon ağrısından muzdarip olanlar için kumsalda yürümek süper faydalı bir eylem olacaktır.

5. Ayaklarınızı ılık ve buz gibi soğuk suda bekletin.

Sadece bunyon ağrısına ne iyi gelmekle kalmaz uzun ve stresli bir gün bittikten sonra bile ayaklarınızın size teşekkür etmesini istiyorsanız epsom tuzu döktüğünüz ılık suda ayaklarınızı bekletin. Bir kovayı ayak bileklerinize kadar doldurun ve ayaklarınızı 10-15 dakika bu suyun içinde bekletin. Alternatif olarak, yatmadan önce buz koyduğunuz soğuk kovanın içinde ayağınızı 10 dakika kadar bekletin. Bu şekilde tüm şişlik ve iltihaplar azalacaktır.

6. Gece boyunca bir atel takın.

Birçok insan, geceleri atel takmanın bunyon ağrısını ağrıyı duymuştur. Atel takmak tüm ayak parmakları arasındaki basıncı azaltırken, birinci ve ikinci parmağın birbirine çarpmasını engellemektir. Geceleri atel takarak uyumak bunyon probleminizi kökünden çözmese de ağrınızı ciddi oranda azaltacaktır.

7. Ayaklarınıza zeytinyağı ile masaj yapın.

Ayaklarınıza günde bir veya iki kez masaj yapmak, ayak parmaklarınızı esnek tutmak için kullanabileceğiniz iyi bir fikirdir. Masajı ılık zeytinyağı ile yaparsanız eklemleri çok daha kolay hareket ettirmenize yardımcı olacaktır. Bir seferde 15 dakika parmaklarınıza masaj yapmayı deneyin ve parmak dolaşımınızda büyük fark göreceksiniz. Zeytinyağı kullanımı ayak parmaklarınızı hareket ettirirken işinizi kolaylaştıracaktır.

8. Bunyonun olduğu yere gece zerdeçal sürün.

Kapsaisin, birçok kremin içinde bulunan ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan önemli bir bileşendir. Bu bileşen Zerdeçal’ın içinde de bulunur ve bu yüzden onu bunyonlarınıza uygulamayı deneyebilirsiniz. Sadece zerdeçal ve sudan bir macun yapın ve ağrının olduğu bölgeye uygulayın. Zerdeçalı gece boyunca bırakmanız gerekir, böylece kapsaisin bileşeni harekete geçerek ağrınızın azalmasına yardımcı olur.

Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliyiz?

bunyon ağrısı nasıl geçer

Bunyon probleminiz olduğunda ayakkabı alışverişine çıkmak her zamanki gibi keyifli olmayabilir.

Bunyon rahatsızlığınız varsa seçeceğiniz ayakkabıda aşağıdaki özelliklerin olmasına dikkat etmelisiniz:

  • Yüksek topuklu ayakkabılar sadece ayaklarınıza daha fazla zarar vereceği için listenizin en altında yer almalıdır. Yüksek topuklu ayakkabı ayak parmaklarındaki ağrıyı arttırır.
  • Geniş bir önü olan ayakkabılar aramaya çalışın, böylece bunyonun yayılması ve baskı yapmaması için yeterli alana sahip olun. Ek destek sunacağı için geniş bir kauçuk taban da bir artıdır.
  • Ayakkabınızın malzemesine dikkat edin. Kauçuk, esnek deri ve ağ bunyonlar için idealdir. Bunyonlarınıza sürtünecek ve daha fazla ağrıya neden olacacak sert malzemelerden uzak durun.
  • Ayaklarınızın doğru ölçümünü almak için bir ortopedi doktoruna gidin. Ayaklarınızın ihtiyaçları hakkında size bilgi verecekler ve ardından alışverişe gittiğinizde tam olarak ne arayacağınızı bileceksiniz.

Bunyon rahatsızlığının tedavisinde etkili olan ne buldunuz? Yukarıdaki yöntemlerden herhangi biri ağrınızı gidermenize yardımcı oldu mu? Yorumlarda belirtirseniz belki bir başkası için faydalı olur.

Sağlıkla ve hoşça kalın.