aspirin diş sağlığı

Bozuk Dişleri Eski Haline Getiriyor, 40 Yıl Düşünseniz Aklınıza Gelmez

Belfast Queen’s üniversitesi Kuzey İrlanda’nın en önemli üniversitelerinden biridir. Araştırma konusunda oldukça gelişmiş olan bu üniversite bozuk dişleri eski haline getirecek mucize bir buluşa imza attı.

Her zaman kullandığımız bu hapı çok yakından tanıyoruz. Hapın ismini birazdan söyleyeceğiz ancak şunu da belirtelim dozu hiç önemli değil hafif dozda alındığında bile çok etkili.

çürük diş örneği

Bulunduğu günden bu yana her zaman çok faydalı olan bu hapın adı Aspirin. Evet yanlış duymadınız Kuzey İrlanda’daki araştırmacıların yaptığı kapsamlı çalışma sonucu aspirinin çürük dişleri onarma özelliği ortaya çıktı.

Peki bunu nasıl yapıyor?

Diş köküne bir takım uyarı sinyalleri gönderen aspirin, diş yenilenme özelliğini aktif ederek bozuk dişleri onarma, sağlam dişleri ise daha sağlıklı hale getiriyor.

aspirin

Günümüzde diş macunlarının bile dişlerimizi içten içe çürüttüğü yönünde iddialar varken aspirinin bu denli faydalı bir hap olarak ortaya çıkması bizi oldukça şaşırttı.

Uzun yıllar aspirin ağrı kesici olarak kullanıldı, bir dönem aspirinle alakalı olumsuz söylemler doğsa da bilim insanları bu söylemleri yalanladı ve aspirin ün kazanmaya devam etti. Bilinen en meşhur ağrı kesici aspirin artık diş çürüklerinin onarılmasında da çok etkili. Kim bilir başka hangi sağlık problemlerine iyi geliyor bilim insanları bunları araştırmaya devam ediyor.

Dişlerin Yenilenmesinde Büyük Rol Oynuyor

Genelde diş çürümesinde kullanılan tedavi bellidir çürük çok ilerlememişse dolgu yapılır, çürük ileri seviyedeyse kanal tedavisi ile diş kurtarılmaya çalışılır. Diş kanal tedavisi ile de kurtarılmıyorsa dişin çekilmesi gibi bir durum ortaya çıkabilir.

Prof. Ikhlas El Karim, Queen’s Üniversitesinde yaptığı araştırmalar ile kendinden sıkça söz ettiriyor. Biyomedikal bilimler başkanı olan El Karim, aspirinin diş dolgusu yerini alabilecek bir yapıda olduğunu bu konudaki araştırma sonucunda dolgu olmadan dişleri eski sağlığına döndürebilmenin mümkün olduğundan söz ediyor.

diş sağlığı

Diş kökünde bulunan hücreleri arttırabilmek dişin çürük dokusunun eski haline gelmesini sağlıyor ve aspirin bu noktada diş kökünde bulunan hücrelerin çoğalması için çok etkili öneme sahip.

Anladığımız üzere, aspirin hücre yenilenmesinde etkili peki baş ağrımıza iyi gelmesinin sebeplerinden biri de hücreleri yeniliyor olması olabilir mi?

Aspirin diş sağlığı endüstrisi hakkında çok ciddi tasarrufları da beraberinde getirebilir. Profesör El Karim, eczacılar ile ortak yapacakları çalışma ile bu tedaviyi daha hızlı bir şekilde hayata geçireceğine inanıyor.

Gelecekte aspirin dolgunun yerini alır mı ya da dolgu diye bir teknoloji kalır mı bunu hep beraber göreceğiz. Sitemizden sağlıkla alakalı gelişmeleri takip etmeyi unutmayın.

Yorumlar

  • Allah’tan haberin altına işin erbabı yorum yazmış. yoksa habere aldanıp aspirin tüketmeye başlayacaktım.

   • dis hekimide bunu arastirmismi acaba altina yorum atmis adam kaunak gostermis dogrulugu arastirilir tabi ama bizdede pesin hukumculuk cok . yaz gitsin .

 • Satış oranı düşen ASPİRİN’i satabilmenin başka bir versiyonu..!
  Kandırmayın kimseyi kardeşim… KANDIRMAYIN…
  KİM BU AKILLI, KENDİNİ AKILLI GÖRÜP, MİLLETİ APTAL SAYAN???? AH BİR KARŞIMA ÇIKSA..!!!!

 • Arastirmadan yargilamayin, boyle bir calisma var, bilmeyen doktor arkadaslarimiz arastirmadsn yargilamasinlar.

 • Bir implantın 1500-2000 TL., diş tedavisinin minimum 7-8000 TL’den başladığını düşünürsek böyle bir habere ilk önce bir diş hekiminin yorum yapması çok normal. Düşünsenize herkesin dişi sapasağlam oluyormuş bir aspirinle. Maazallah düşüncesi bile kötü. :)))

 • Aspirinin içindeki etken madde Asetilsalisilik asit kimi hastalarda anjiödem-ciddi bir allerjik reaksiyon- yapabilmektedir. Bilinçsizce aspirin kullanmayin. Kisilere önermeyin.

 • Aspirini Nasıl bir kullanımla bu işe yarar bilmiyorum ama aspirinin diş minesini pamuklanır gibi beyazlatarak yumuşatarak parçaladığını iyi biliyorum,gençliğimde diş ağrısı ve iltihaplanma çok çektim,tabiiki tatlıyı çok yemekten kaynaklanıyor,sonra tatlıyı bırakıp acı bibere devam ettim ve birazda bakımı arttırdım şimdi rahatım..Şimdi burada dişleri yeniledigini var sayarsak, şöyle, aspirinin dokuyu parçaladığını düşünürsek dişteki çürük kısmında sağlıklı taraftan gevşek ve pasif olduğu için dişteki çürük kısmını parçalayarak kısmen beyaz görünmesini sağlayabilir,tabiiki buda biraz Bilgi ve tecrübe gerektirir, aynı zamanda dişide parcalayabilir.

 • Yıllardır bize aspirin dişlere asidik özelliğinden dolayı ağızda fazla bekletmeyin dişleri çürütüyor önerilerinde bulundular şimdide yeniliyormuş!fircalamanin dışında hrsey yalan, porcozun fayanslarda önce parlatıp sonra özelliğinin yok olması olayı

 • Ben zaten doktor tavsiyesiyle her gün 1 adet 100 mg aspirin alıyorum ezip su ile yutuyorum,bundan sonra su ile değil de dişime yerleştireceğim bakalım düzelcekmi.

 • Arkadaşlar diş doktorum bana dişlerinin sagligi için haftada 2 kez dişlerini her fircalamada 1 adet olmak üzere Asprini suda eritip fircalayabilirsin demişti’ Bende buna istinaden haftada 2 kez dişlerimi asprinle fircaladim ve gerçekten çok faydasını gördüm. Hiç bir zararını görmedim aksine piril piril yapiyor.

 • Aspirin piyasaya ilk çıktığında söğüt ağacının dalının kabuğundan ekstrat kullanarak yapılıyordu daha sonra maliyetler yükselince petrolden üretildi o yüzden çok tehlikeli

 • Tabi bu güzel olayın diş hekimleri bilinmesini istemez işleri elinden azalacak koskoca irlanda Üniversitesi araştırmış yok diyen ne araştırmasını yapmış acaba.