Akıl Sağlığınızı Korumanızı ve Güçlendirmenizi Sağlayacak Bitkileri Açıklıyoruz

Dünya üzerinde oldukça fazla insan anksiyete ve farklı zihinsel hastalıklar için ilaç kullanıyor. Ne yazık ki bu ilaçlar hem kilo yapıyor, hem odaklanmayı zorlaştırıyor ve insanları bulanık bir zihin durumuna sokuyor.

Sizler için doğal yöntemler ile zihninizi berraklaştırmanın ve akıl sağlığınızı güçlendirmenin yollarını araştırdık.

Altın Kök

Altın kök adı verilen ilk bitkimiz İskandinavya dolaylarında sıklıkla kullanılıyor ve mutluluk hormonları salgılatıyor. Ayrıca yorgunluk, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi problemlere de çözüm oluyor. Salgıladığınız mutluluk hormonları sayesinde kalp atışınız düzene giriyor ve stres seviyeniz azalıyor.

Lavanta

lavanta

Bir diğer bitkimiz ise lavantadan başkası değil. Lavanta gerginliğinizi alır. Bu sebeple lavanta yağı olmazsa olmaz masaj yağlarından biridir. İster çayınıza birkaç damla lavanta yağı damlatın veya banyo suyunuza ekleyin. Hatta odanızın bir köşesinde lavanta aromalı oda kokuları bulundurarak harika bir uyku çekebilirsiniz.

Çarkıfelek

Nöbetleri rahatlatmada ve histeri duygusunu uzaklaştırmak için çarkıfelek bitkisi önerilir. Hatta uyku problemlerinize de çare olacak bu bitki sayesinde rahat bir uyku çekecek ve günün stresini bir kenara bırakarak uyuyabileceksiniz.

Vanilya

Birçok türde ve şekilde vanilya tüketebilirsiniz. Anksiyete problemlerini %60 oranda giderdiği tıbbi olarak kanıtlanmıştır.

Kediotu Kökü

Oldukça kötü bir kokuya sahip olan kediotu kökünü çayınıza bir çay kaşığı ekleyerek tüketirseniz baş ağrısı, anksiyete ve stres sorunlarınızı giderecektir.

Papatya Çiçeği

Papatya çiçekleri tansiyonu düşürmesi ve sizi rahatlatmasıyla bilinir. Rahat bir gece uykusu veya sakin bir akşam geçirmek için birebirdir.

Kış Kirazı

Hint ginsengi veya yalancı güveyfeneri olarak da bilinen bu bitki ruhunuzu dinlendirecek ve sakinlik hissi oluşturacaktır. Çayını yaparak içerseniz etkisini oldukça çabuk görürsünüz.

Melisa

Bunama hastalarında kullanılan melisa genellikle çay formuyla ünlüdür. Hafızanızı güçlendirir ve daha kolay odaklanmanızı sağlar.

Siz gün sonunda sakinleşmek ve aklınızı temizlemek için ne kullanıyorsunuz? Tecrübelerinizi bizimle paylaşın!