Bu Tarifi Uygulayan Ramazanda Susamıyor Ve Şişmiyor

Sağlıklı Yaşam Uzmanı Haluk Saçaklı oruç tutarken sık yaşanan susama ve şişkinlik için 2 güzel bitki karışımını bizlerle paylaştı. 1. tarifi uygulayan ramazanda susamıyor 2. tarif ise şişkinlikten kurtarıyor. Hadi tariflerimize geçelim.

Ramazan ayının ilk günlerinde halsizlik,baş ağrısı,hipoglisemi,yorgunluk, dalgınlık,unutkanlık,  uyku isteği, hazımsızlık, ekşime,şişlik yaşanabiliyor.

Bu yüzden ilk haftaya dikkat etmeliyiz ve mutlaka iftarla sahur arasında alkali su bol bol içmeliyiz. Eğer denildiği gibi uygularsak ve vereceğimiz bitkisel tarifleri içersek ramazanı çok rahat geçirebiliriz. Ne susarız ne de şişkinliğimiz olur.

Haluk saçaklı, iftar sofrasında asla gazlı içecek olmamalı diye uyarıyor. Karbondioksit kabarcıkları sindirim sisteminde hava boşluklarına sebep olacağından şişkinliği arttıracaktır. Özellikle iftarda çorbanıza zerdeçal,zencefil,kişniş,anason,rezene,karabiber gibi baharatlar atarsanız şişkinliğinizin olmasını önleyecektir. Şimdi geçelim Susuzluk ve şişkinlik tariflerine.

Ramazansa Susatmayan Tarif

Öncelikle 2 litre su hazırlayın, içine 1 tane dilimlenmiş limon, 6 karanfil, 1 çubuk tarçın, 3 yada 2 sap maydanoz, 1 zerdeçal kökü atın. 8 saat bekletin. Bekledikten sonra suyunun 1,5 litresini iftardan sonra kalanını da sahur da için.  Sahurda çok su içmek sizi daha fazla susatır çünkü, arka arkaya su içmek boşaltımı hızlandıracaktır ve bu da sahur sonrası şişkinliğe ve susamaya sebep olacaktır.

Şişkinliğe İyi Gelen Bitki Çayı

Şişkinlik için olan tarifimiz ise, 1 litre suya birer çorba kaşığı şahtere otu, ısırgran otu, ebegümeci atın 3-5 dakika boyunca kaynatın süzün ve 1 bardak için. Şişkinliğiniz 5-10 dakikaya geçecektir.