Çaydanlıktaki Kireç Nasıl Temizlenir Pırıl Pırıl Yapmanın Püf Noktası

çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir

Çay kültürümüze derinlemesine işlemiş Türklüğün simgesi haline gelmiş içeceklerin başında gelir. Kahve de öyledir ama çay bizim için vazgeçilmezdir. Çayı bu kadar çok seven bir millet olarak en çok yaşadığımız sorunlardan biri de çaydanlığımızın dibinin kireç tutmasıdır. Kireç tutan çaydanlık çayın tadını bozar, lezzetli bir çaydan bizi mahrum bırakır.

Peki çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir, kireç tutmuş çaydanlığı nasıl pırıl pırıl yaparız hemen tüm püf noktalarını sizlere anlatıyorum hadi başlayalım.

Çaydanlıktaki Kireç Nasıl Temizlenir?

Tam çay dolduracakken bir anda çaydanlıkta yüzen kireci görmeniz sizi zor duruma sokabilir. O yüzden çaydanlıklarınızı belirli aralıklarda kontrol etmeniz gerekiyor. İşte çaydanlığınızın içideki kireci çözdürecek yöntemler.

Karbonat ve Limon

çaydanlık kireç

1 limonu çaydanlığın içine sıkın içine 1 paket karbonatı boşaltın üzerine biraz su koyup kaynatın. Kireçlerin temizlenmesi için en pratik yöntemlerden bir tanesi buydu.

Sirke ve Tuz

çaydanlık kireci nasıl temizlenir

1 çay kaşığı sirke 2 yemek kaşığı sofra tuzunu çaydanlığa alalım. Üstüne bir miktar su ekleyip bekliyoruz kaynatmamıza gerek yok.  Sirke kokusunu sevmeyenler içine biraz limon da sıkabilir.

Patates Yöntemi

Patatesin nelere iyi geldiğini saymakla bitiremeyiz. Etinden sütünden fazlasıyla faydalandığımız patates çaydanlığımızdaki kireci de temizliyor. Çaydanlığın içine bir miktar su koyup içine 1 patatesi soyup atalım ve kaynatalım kireçten eser kalmayacağını kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Çaydanlıklarımızın kirecini çözdük, eğer bu içeriğimizi faydalı bulduysanız yorum bölümünden düşüncenizi ifade etmeyi unutmayın! 🙂 Başka içerikte görüşmek üzere.