Çürükler Gerçekten Kendi Kendine İyileşir Mi? İşte Kanıtı!

İhtiyacı olan kalsiyumu, florürü ve diğer besleyici maddeleri alamadığında ve uygun şekilde temizlenmediğinde diş çürükleri meydana gelmeye başlar. Özellikle şekerli gıdalar veya kahve, çay gibi içecekler sıklıkla tüketildiğinde dişlerde lekelenmeye ve çürüklere yol açacak bakterilerin rahatlıkla çoğalmasına yol açar.

Peki, çürükler ve diğer ağızda meydana gelen sorunlar kendi başına düzelebilir mi? Kendi başına derken tabi ki herhangi bir ilaç kullanmadan sadece beslenme düzeninizde basit değişiklikler yaparak ve ağız temizliğinize biraz daha dikkat ederek başarabileceklerinizden bahsediyoruz.

Dişçiye yapılan ziyaret hepimizi bir miktar korkutur. Dakikalarca birisinin ağzımızın içinde operasyon yapması, yutkunamamak ve sonrasında istediğimiz gibi yiyip içememek kâbuslarımıza giriyor. 6 ayda bir dişçinizi düzenli ziyaret ettiğinizde, birkaç yılda bir yaptığınız zorunlu ziyaretleri kolayca engelleyebilirsiniz.

Dişinizdeki sorun eğer çok ilerlemiş ve köke ulaşmış bir sorun değilse, ağzınızdaki bakteri varlığını azaltıp, dişlerinizin kendilerini onaracağı kadar besin sağlarsanız, tüm ağız problemleri zaman içerisinde kendiliğinden kaybolacaktır.

Tek yapmanız gereken dişlerinizi günde en az 2 kez 2 dakika oyunca dik hareketlerle fırçalamayı ihmal etmez ve yumuşak bir fırça kullanırsanız, bunun yanında, hayvansal yerine bitkisel gıdalar, özellikle taze meyve tüketimini arttırdığınız takdirde ağzınızdaki bakteri varlığı azalacak ve dişlerinizdeki çürükler kendiliğinden düzelmeye başlayacaktır.