Suyun İçine 1 Aspirin Koyun Çiçeğinizi Sularken Değişimi Görün

Aspirin ağrı kesici olarak bilinse de sağlıklı bitkiler ve çiçekler içinde kullanılabilir. Aspirinin bitkilere yararı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çiçek ve Bitki için aspirin kullanımı çoktur. Evinizde veya bahçenizde bitkilerinize yada çiçeklerinize nasıl kullanacağınızı söyleyeceğiz.

Aspirinin Bitki ve Çiçeklere Yararları

1. Aspirin bitkilerinin büyümesini hızlandırır ve yararlılığını artırır

Bir üniversitede yapılan araştırma sonucu 4 tane ezik aspirini ve 15 litre su ile çözelti hazırlandı ve bütün sene boyunca her 3 haftada bir bahçedeki bitkilere döküldü. Yılın sonunda Aspirin verilen bitkiler diğer bitkilere göre daha hızlı ve yararlı yetiştiği görüldü.

Aspirin salisilik etkin madde kapsar. Söğüt kabuğundan elde edilir. Salistik asit bitkilerdeki bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklığı güçlenen bitkiler haşereler mantarlar ve mikrobiyal sayesinde çaba gösterir.

2. Aspirin bitkilerdeki mantar hastalıklarını önler

Fusaryum ve Vertisilyum toprakta yayılan mantar hastalığıdır mahsulü bir kaç gün içinde yok ederler. Aspirin sprey kullanımı bitki üzerinde mantarların dağılmasını önemli derecede azaltır.

Bitkiler stresli olunca az miktarda salisilik üretirler. Aspirinde salisilik asit olduğu için bitkilere döküldüğünde salisilik asit ölçüsü çoğalır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

3. Aspirin Bitkilerin ve çiçeklerin dayanıklılığını çoğaltır

Dalından kesilen çiçek uzun süre nasıl taze kaldığını merak ediyor musunuz ? Vazonun suyuna aspirin koyarak yapabilirsiniz. Aspirini ezin su için eritin ve oluşan karışımı vazo suyuna koyun.