Dün Akşam Ne Yedin? 10 Gün Önceyi Bile Hatırlayacaksın

Hayatımızı, ellerimizi, bacaklarımızı, bakışlarımızı, konuşmamızı etkileyen bizi yöneten beynimize ne kadar değer veriyoruz? Beynimizi yeterince besliyor muyuz?

Son günlerde herkeste unutkanlık olmaya başladı. Kimse şu sorunun cevabını 2-3 dk düşünmeden veremiyor… Bakalım sen hemen verebilecek misin… “Dün akşam ne yedin?”

Böbreklerimizin sağlığı için su içiyoruz, akciğerlerimizi korumak için sigara tüketmemeye gayret ediyoruz, karaciğerlerimizi korumak için alkol tüketmemeye çalışıyoruz. Peki tüm bu organları idare eden beynimiz için hangi önlemi alıyoruz?

Diyetisyen Dilan Eker, beyin sağlığımız için ne yememiz konusunda şahane bilgiler verdi. İşte beynimizin ihtiyacı olan besinler.

1. Kakao

2. Kemik suyu

3. Zerdeçal

4. Yumurta sarısı

5. Balık

6. Kuruyemişler

7. Yeşil yapraklı sebzeler

8. Yaban mersini

Beyindeki hücrelerin bir biriyle iletişimini arttıran yaban mersini özellikle beyin sağlığı açısından çok önemli bir yere sahiptir.

Beyninizi korumak için yukarıdaki besinlerden tüketebilirsiniz.

Yorumlar

 • kafamda her gün dönüp dolaşan iki sorudan birisi buydu evet neden unutkanlıklarım çoğaldı namazda subhanekeyi okuyorum herkez bilir iki satırlık duadır okuyup fatihaya başlıyacağım acaba subhanekeyi okudummu diye düşünüyorum ama hatırlıyamıyorum inşallah bu tavsiyelerden fayda görürüm.ikinci problemim çabuk yorulma bu arada yaşım 68. hiç yorulmak bilmez bir insandım bir işin başında en fazla yarım saat durabiliyorum hemen yoruluyor yatıp dinlenme ihtiyacı hissediyorum .bana fikir sahibi olabileceğim bir kaynak veya önerebileceğiniz bir yöntem bildirirseniz minnettar olurum. şimdiden teşekkürrler.

  • Rukye ayetleri dinle, oku. Bu senin bahsettiğim fiziksel bir sorun değil. Senin unutkanlıgin yorgunluğun sebebi metafizik rahatsızlıktir. Fiziksel yiyecek içecekler ile çözülmesi zor.
   Nazar veya musallat almışsin. Anlatımların bunu gösteriyor.
   Vesvese çok olur, sebepsiz yorgunluk, iç sıkıntısı, tembellik, çok uyumak veya tersi uyuyamamak. Sabah çok yorgun kalkmak. Karışık rüyalar görmek. Bazı metafizik hastalık belirtileridir.
   Bol bol Rukye, mevazeteyn ayetleri
   Allah acil şifa versin.
   .

  • Maşallah size bizler sizin yari yaşınızdayiz ama herseyi unutuyoruz. Hemen yoruluyoruz. Siz bu yaşta yine iyisiniz bizden. Doktora gittinizmi? Bence bir nöroloji uzmanına görünün. Alzahmer başlangıcı olabilir. Erken teşhisle engellenebilir.

  • Ahmet bey hindistan cevizi yagini bir yemek kaşığı sabah aksam tuketin allahin izni ile unutkanlik namina birşey kalmayacak

  • Ahmet bey kan sayimi yaptirin. Buyuk ihtimalle B12 vitaminine ihtiyaciniz olabilir. Yada demir eksikligi soz konusudur.

  • Aynı sıkıntıyla norolojiye gittim kan tahlillerinde B12 vitamini eksik çıktı. Sanırım bir doktora gidip vitaminlerinize baktırmaniz gerekiyor.unutkanligin başlıca sebepleri vitamini eksikliği.

 • İNŞAALLAH KARDEŞ BİR MÜDDETTİR ANKSİYETE BOZUKLUĞU İÇ SIKINTISI İLGİ KAYBI GİBİ DEPRESİF RAHATSIZLIKLARIMDAN DOLAYI OKUMAYI BIRAKTIMSADA OKUYAN BİR İNSANIM AYRIYETEN NAMAZ KONUSUNDADA HASSASİYETİM FAZLADIR AMA BİLEMİYORUM ARTIK.

 • Ahmet tan beyefendi. Oncelikle Allah ibadetlerinizi kabul etsin. Oyle gorunuyor ki sizde b 12 ve d vitamini eksikligi var. Bu eksiklikler hem yorgunluk, unutkanlik hemde psikolojik sorunlara sebep olur. Bir an evvel kan tahlili yaptirin. Diyabetikseniz ve metformin kullaniyorsaniz buda b 12 eksikligine sebebiyet verebilir. Allah sifa versin

error: -