Evdeki Malzemelerle Saç Boyası Nasıl Yapılır?

Saçlar mükemmel bir görünüm anahtarıdır ve hayal ettiğimiz saç rengini elde etmek için boyalara bir servet harcarız. Bazı araştırmalar saçtaki doğal bir protein olan tirozini yok eden amonyum maddesinin saç boyalarında var olduğu ve bu kimyasalların saçı zayıflatabileceği sonucunu ortaya çıkardı.

Saçlarınızı boyayabileceğiniz organik alternatifleri sizler için bir araya getirdim. Ve makalenin sonunda, sert, zararlı kimyasallara başvurmadan mevcut saç renginizi nasıl açabileceğinizi de anlatacağım.

Siyah Saçlar İçin

Malzemeler:

 • Ceviz kabuğu tozu
 • Su

Boyama işlemi:

Eğer siyah saça daha derin tonu vermek istiyorsanız bunu uygulayın. Önce 3-5 yemek kaşığı ceviz kabuğu tozunu 2-3 bardak kaynar suya atın. Karışımı saçınıza sürün ve 15-20 dakika bekletin. Ardından saçınızı her zaman yaptığınız gibi yıkayın. Rengi birkaç ay dayanacaktır. Ayrıca cevizdeki vitamin ve minerallerin sayısı saçlarınızın daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayacaktır.

Alternatif olarak

Kahve, siyah boyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz başka bir bileşendir. Kahve aynı zamanda iyi bir organik renklendiricidir. Sadece 2 yemek kaşığı kahveyi yarım fincan saç kremi ile karıştırın ve tonunuzu en az bir ton koyulaştırın.

Eğer renk daha hafif olmasını istiyorsanız, saç kremi, tarçın, bal ve limon suyu ile bir karışım yapabilirsiniz. Karışımı saçlarınızın uzunluğu boyunca püskürtün ve siyah tonunuz kırmızımsı tonlarla sihirli bir şekilde kahverengiye dönecektir.

Kahverengi Saçlar İçin

Malzemler

 • Kurutulmuş adaçayı
 • Biberiye
 • Su
 • Elma sirkesi

Boyama işlemi:

Kahverengi saçlarınızı koyulaştırmak için veya beyaz saçı örtbas etmek için yapmanız gereken. 2/3 bardak adaçayı ve 1/3 bardak biberiyeyi 3 bardak su ile 15-20 dakika kaynatın. Sonra soğumaya bırakın ve elma sirkesi ile karıştırın. Sıvıyı bir cam şişeye koyun ve haftada 4-5 kez saçınıza püskürtün.

Sarı Saçlar İçin

Ne kullanmalı

 • Limon suyu
 • Saç kremi
 • Güneş ışığı

Boyama işlemi

Sarı saçların güzelliğini ve parlaklığını arttırmak için limon suyu kullanabilirsiniz. 3 taze limonun suyunu sıkın ve 2/3 bardak suyu 1/2 bardak saç kremiyle karıştırın. Sıvıyı saçınızın her yerine püskürtün ve 1-2 saat doğrudan güneş ışığı altında tutun. Ayrıca saçlarınızın belirli yerlerini boyamak için pamuk topları da kullanabilirsiniz.

Not: Limon saçınızı ciddi şekilde kurutabilir. Nemlendiriciyi bir karışımla birlikte kullanmak önemlidir.

Kızıl Saçlar İçin

Malzemeler

 • Havuç / domates / pancar suyu
 • Hindistan cevizi yağı / zeytinyağı
 • Elma sirkesi

Boyama işlemi

Kızıl saç rengini açmak için, ihtiyacınız olan tona bağlı olarak havuç , domates, veya pancar suyu kullanabilirsiniz. Kırmızı, sarı ve turuncu pigmentler içeren karotenoidler saçınıza parlak ve doğal bir gölge verir.

Pancar suyunu hindistan cevizi yağı veya zeytin yağı ile karıştırın. Ardından karışımı saçınızın tamamı boyunca yayın ve başınızı plastik bir torba veya duş bonesi ile en az bir saat boyunca sarın. Daha sonra saçınıza biraz elma sirkesi sürün. Renk yeterince güçlü değilse, prosedürü bir kez daha tekrarlayabilirsiniz.

Bonus

İşte doğal saç renginize rağmen tonunuzu nasıl açacağınız.

Malzemeler

 • Karbonat
 • Su

Boyama işlemi

Orta yoğunlukta bir macun elde etmek için tüm malzemeleri karıştırın. Macunu saçınıza masaj yapın ve 15-20 dakika bekletin. Ardından saçınızı her zamanki gibi yıkayın.

Almak istenen sonucu elde etmek için birkaç kez denemeniz gerekebilir.

Not: Bu tarifi aşırı kullanmayın; sık kullanılan kabartma tozu saçınıza zarar verebilir.

Saçınızı zaten daha önce doğal malzemelerle boyadınız mı? Yoksa yapay olanları mı tercih ettiniz? Aşağıda yorumlarınızla bize anlatabilirsiniz.