Hangi Giysi Kaç Kere Giydikten Sonra Yıkanmalı?

Hepimizin, giysilerimizi elimizde tutup bir kez daha giymeli miyim yoksa çamaşır makinesine mi koymalıyım diye düşündüğümüz an olmuştur. Aslında her kıyafetin bir yıkama kuralı vardır. Bir pantolon veya t-shirt kaç kere giyildikten sonra yıkanmalı hadi gelin size tek tek söyleyelim.

1. İç çamaşırlarını yeniden giymeyin.

Bu sadece basit bir hijyen kuralıdır. İç çamaşırları sadece 1 defa giyilir ve sonra yıkamaya atılır.

2. Kot pantolonlar: 5-6 Defa giydikten sonra Yıkanmalı

Kotlarınızı ne sıklıkla yıkıyorsunuz? Durun tahmin edelim, anneniz her giydikten sonra kotunuzu makineye atmak istiyor fakat arkadaşlarınız da çok sık yıkarsanız kotlarınızın renklerini mahvedebileceğiniz söylüyor değil mi? Doğrusu ise 5-6 defa giyildikten sonra yıkanmasıdır.

3. Tişörtler ve bluzlar: 1 kullanımdan sonra Yıkanmalı

Tişörtlerinize iç çamaşırı gibi davranmalısınız çünkü cildinizle çok yakın temas halindedirler ve terin büyük bir kısmını emerler. Onları giydikten sonra her seferinde yıkayın. Bunun tek istisnası, 1 saat veya daha az giymiş olmanızdır.

4. Elbiseler: 1-2 kez giyildikten sonra Yıkanmalı

Her kullanımdan sonra elbiselerinizi yıkamanıza gerek yok çünkü bu, kumaşı ve rengini mahvedebilir, özellikle de altına gömlek giyiyorsanız. Ancak elbiseyi yazın sıcak bir günde giydiyseniz, bir kullanımdan sonra yıkamak daha iyidir, çünkü çok fazla teri emer.

5. Sü-tyen: 3 ila 4 defadan sonra Yıkanmalı

İç çamaşırına kıyasla, her seferinde yıkamanıza gerek yok. Havalandırdığınız sürece 4 defaya kadar kullanabilirsiniz . Bu spor sü-tyenleri için geçerli değil tabiki.

6. Çoraplar, taytlar: Her kullanımdan sonra Yıkanmalı

Çocukluğundan beri herkes çorap giymenin kurallarını biliyor. Annelerimiz her kullanımdan sonra onları yıkamamız konusunda ısrar ediyordur. Ve bu kesinlikle doğru. Ayaklarınızla ne kadar bakteri ve kir topladığınızı hayal edemezsiniz.

7. Spor Kıyafetleri: her kullanımdan sonra Yıkanmalı

Tembel olmayın – spor kıyafetinizi spor yaptıktan hemen sonra her seferinde yıkayın. Ne kadar süredir antrenman yaptığın önemli değil.

8. Pijamalar: 3-4 Defa giydikten sonra Yıkanmalı

Kirli pijamaların kötü kokusu huzur içinde uyumanızı engeller ve kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Uykunuz için pijamalarınızı temiz tutun. Uyumadan önce duş alma alışkanlığınız da varsa pijamalarınızı 4 defaya kadar kullanabilirsiniz.

9. Ayakkabılar: Kirlendiklerinde Yıkanmalı

Ayakkabılarınızı her kirlendiğinde ve durumlarına göre temizleyin.

10. Etekler, pantolonlar ve şortlar: 3 defa giydikten sonra yıkanmalı

Kot pantolonlara kıyasla etek, pantolon ve şortları daha sık yıkamanız gerekir.  3-4 kullanımdan sonra yıkayabilirsiniz.

Siz giysilerinizi ne kadar süre sonra yıkıyorsunuz?