Kilo Verdiğimizde Yağlarımız Nereye Gidiyor?

Diyetler o kadar popüler hale geldi ki, insanların en az % 43’ü geçen yıl en az bir diyet uyguladığını kabul etti. Peki zayıfladığımızda bu yağlar nereye gidiyor? Çoğumuz zayıfladığımızda vücut yağımıza ne olduğunu bilmiyoruz. Aslında vücut yağımızı nasıl yok ettiğimiz çok yakın zamana kadar doktorlar için bile muammaydı.

Peki ya bu yağlar nereye gidiyor? İşte size gerçek cevabı.

Tuvalet Yoluyla Malesef Atılmıyor

Ortak bir kanı, vücut yağlarının tuvalet yoluyla atıldığıdır. Ancak bir çalışma, 22 kilo yağda sadece 3,5 kilo yağın suya dönüştüğünü ve idrar, dışkı veya diğer vücut sıvılarına dönüştürülebildiğini ortaya koydu. Yani zayıfladığımızda yok olan yağların çok az bir kısmını tuvalet yoluyla kaybediyoruz.

Enerjiye Dönüşmezler

Aile hekimlerinin, diyetisyenlerin ve kişisel antrenörlerin çoğu hala vücut yağının enerjiye dönüştüğünü düşünse de, bu tamamen yanlıştır. Aslında, enerjimiz zaman içinde sabittir ve Enerjinin Korunması yasasına göre eklenemez veya çıkarılamaz.

İşte Doğru Cevap: Nefes alarak vücudumuzdaki yağları yok ediyoruz.

Vücudumuzdaki yağları ciğerlerimiz aracılığıyla ortadan kaldırmamız şaşırtıcı olabilir, ama bu doğru. Yediğimiz neredeyse her şeyin % 84’ü karbondioksit olarak dışarı veriyoruz, ancak maalesef bu, sadece nefes almanın fazla kilo vermemize yardımcı olacağı anlamına gelmiyor.

İşin sırrı daha az yemek ve daha çok hareket etmektir.

Uzmanlar tarafından kanıtlanmış olan sır, fazla yememek ve koşu veya bisiklet gibi metabolizma hızını artıran bir egzersiz rutini seçmektir. Böylelikle en doğru şekilde kilo vereceksiniz.

Peki ya sen kilo verdiğinde yağın nereye gittiğini düşünüyordun?