Kuru Fasulyenin Bilmediğiniz Faydaları

kuru fasulye

En sevdiğimiz bakliyat türlerinden biri olan ve kültürümüzle de özdeşleşen kuru fasulye hem oldukça lezzetlidir hem de oldukça sağlıklıdır. İhtiyacınız olan lif, protein, B1 vitamini, magnezyum ve bakır gibi besleyicileri vücudunuza kazandırır.

kuru fasulye

Ayrıca iyi kolesterolünüzü yükselterek sizi kalp krizi riskine karşı korur ve magnezyum zengini olduğu için damarlarınızın sağlıklı kalmasında önemli bir rol oynar. Gün içinde ihtiyacınız olan enerjiyi size kazandırır ve ihtiyacınız olmayan fazla kaloriyi sizden uzak tutar.

kuru fasulye

Bunun yanında, folik asit içerdiği için hafızanızı da güçlendirici etkiye sahiptir. Eğer folik asit eksikliğiniz olursa, bu ciddi bir problemdir ve Alzheimer’s hastalığına yol açabilir.

Diğer yandan, şeker hastaları için harika bir gıda olduğundan bahsetmek zorundayız. Zengin lif ve protein içeriği, diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken kan şekeri seviyelerini dengede tutar ve devamlı bir tokluk hissi sağlar. Kanda ne kadar az şeker dolaşırsa, şeker hastaları için o kadar iyi olacaktır.

çiğ kuru fasulye

İçerdiği zengin lif ve protein içeriği hem vücut geliştirmek, hem de kilo vermek isteyenlere ciddi faydalar sağlar. Hem tokluk hissi verirler hem de yüksek protein değerleri sayesinde ihtiyaç duyulan besini sağlarlar.

İster geceden suda bekleterek ister yemek öncesi 20 dakika düdüklüde pişirerek harika tarifler ortaya çıkarabilirsiniz. Eminiz ki değerli okuyucularımız ailelerini ve yakınlarını bu değerli besinden mahrum bırakmıyorlardır ama biz yine de üzerimize düşeni yaparak sizleri kuru fasulyenin faydaları konusunda tekrar bilgilendirmek istedik.

Sağlıkla kalın!