Mutfak İşlerimi Kolaylaştıran 10 Pratik Yöntem

Buzdolabındaki kötü kokular, eski kurabiyeler, eşit derecede sıcak olmayan mikrodalgada pişirilmiş yiyecekler. Tüm bu küçük felaketlerin bazı basit yöntemler sayesinde önlenmesi kolaydır. Ve mutfağınızın profesyonel görünmesi için çok para harcamanıza gerekte yok.

Mutfağın özel bir yer olduğunu biliyoruz ve mutfaktayken karşılaşabileceğiniz sorunları en aza indirgemek için size bazı basit ipuçları göstermek istiyoruz.

1. Mikrodalgada yiyecekleri eşit şekilde ısıtmak

Yemeğinizi mikrodalgada ısıttıktan sonra tabağınızın kenarlarının orta kısmı kadar sıcak olmadığını fark edebilirsiniz. Bunun nedeni mikrodalgaların yemeğinize radyo dalgaları göndermesidir, malesef fırınlar gibi alttan ısıtmıyor.

Yemeklerin dengesiz bir şekilde ısıtılmasını önlemek için yemeğinize bir halka şekli verin. Bu yöntem, eşit derecede sıcak bir yemeğin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Afiyet olsun!

2. Patateslerin bozulmasını önlemek

Gıda israfını sınırlama fikri günümüzde gerçekten kullanışlı bir modaya dönüştü. Ve patates gibi ürünlerin, filizlenmelerini önlemek için özel bir çaba gerekiyor ama vereceğimiz bu yöntem işinizi çok kolaylaştıracak. Patateslerin bulunduğu yere bir elma koyun ve yakınlarda soğan bulundurmaktan kaçının. Ayrıca onları serin ve karanlık bir yerde saklamaya çalışın.

3. Yumurta akını özel bir alet kullanmadan sarısından kolayca ayırmak

Yumurta beyazının sarısını mükemmel şekilde ayırmak için özel bir ekipmanınız yoksa, süzgeç sizin yardımınıza koşabilir.Süzgeç yardımı ile yumurta beyazlarını profesyonel bir aşçı gibi ayırabilirsiniz.

4. Bir fincan kullanarak bıçağınızı keskinleştirin

Mutfak bıçakları ayrıca ek bakım gerektirir ve genellikle körelir. Özel bir bileyiciniz yoksa, bir kupa alın ve ters çevirin. Şimdi bıçağı kupanın kenarına 45 ° açıyla sürterek keskinleştirebilirsiniz !

5. Çilekleri sirke ile yıkayarak daha uzun süre saklayın

Çilek çok hızlı çürüyebilen bir meyvedir. Bu yüzden, onları olabildiğince taze tutmak için bu sirke kullanın. Meyvelerinizi sirke, su banyosunda yıkayın. İhtiyacınız olan 1 fincan beyaz sirke ve 8 su bardağı su. Çileklerinizi bir süre su sirke karışımında bekletin ve ardından süzüp durulayın.

6. Plastik ve cam kavanozların kötü kokularından gazete kullanarak kurtulmak

Bir kavanoz yıkadıktan sonra dahi kötü kokmaya devam ederse, özel ama yine de basit olan bu numarayı kullanabilirsiniz. Gazete kötü kokuları emebilir . Birkaç sayfa gazete alın ve buruşturun. Ardından kavanozun veya plastik kabın içine koyun. Şimdi 24-48 saat bekletin.

7. Buzdolabınızda kabartma tozu bırakarak kötü kokudan kurtulmak

Çürük sebze ve meyveler, bozulmuş çorba ve eski tavuk, buzdolabınızda uzun süre kötü koku bırakabilir. Bunu önlemek ve kokudan kurtulmak istiyorsanız , buzdolabınıza bir kutu karbonat koyun. Karbonatın kendi başına bir kokusu yoktur, ancak kokuları emmek için çok iyidir.

8. Bir elma dilimi kullanarak kurabiyeleri taze tutmak

Lezzetli bir şeyler istiyorsun ve sonra kurabiyen olduğu aklına geliyor. Kutuyu açarsınız ve sevimli kurabiyelerinizin fazla kuruduğunu ve onları yemenin mümkün olmadığını anlarsınız. Kurabiyelerinizi bir parça elma ile birlikte saklayın. Elma kuruduktan sonra, kurabiyelerinizi taze tutmak için yenisini koyun.

9. Kendi ev yapımı parmak koruyucunuzu kullanarak sebze doğrarken parmaklarınızı koruyun

Sebzeleri doğrarken parmaklarınızı kesmek sinir bozucu. Bundan kaçınmak için kendi parmak korumanızı hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz. Ve sadece plastik bir şişeye ve bir lastik banda ihtiyacınız var. Normal bir plastik şişe alın (Kola veya su şişesi gibi) ve şişenin tepesinden resimde gösterildiği gibi bir parça kesin. Ardından kenarlara 2 delik açın ve lastik bandı takın. Şimdi doğrama sırasında bu koruyucuyu parmaklarınızın üzerine koyarak kullanabilirsiniz.

Mutfakta kullandığınız en etkili yöntem hangisi? Sizlerde Çok fazla para israf etmek zorunda kalmadan her zaman bir çözüm olduğunu düşünüyor musunuz?