Şiş ve Kabarık Bir Yüzden Kurtulmanın Yolları

Her sabah uyandığınızda yüzünüzün şişmiş olduğunu görmek, vücudunuza daha iyi bakmanız gerektiğinin bir işaretidir. Sadece dış görünüşünüz için değil, vücut faydanız içinde bu sorunu ortadan kaldırmanız gerekebilir.

Yüz şişliği sorununu ortadan kaldırmak için bazı önerilerimiz var.

1. 3 dakikalık bir lenf masajı yapın.

Yüzünüzü daha az şişkin hale getirmek için, daha iyi kan dolaşımına ihtiyacınız var. Kan akışınızı düzenlemek için özel bir masaj kullanın. Bu tekniği deneyebilirsiniz:

  • Resimde gösterildiği gibi kollarınızı çaprazlayın. Boynun her iki yanına 2 parmağınızı koyun.
  • Parmaklarınızı boynunuza kaydırarak aşağı doğru masaj yapmaya başlayın. Biraz baskı uygulayın. 10 kez tekrarlayın.
  • Şimdi parmaklarınızı boynunuzun ortasına doğru hareket ettirin. Tekrar aşağı kaydırmaya başlayın. 10 kez tekrarlayın.
  • İki elinizle 2 parmağınızı göğsünüzün ortasına koyun. Parmaklarınızı göğsünüzde yanlara doğru kaydırmaya başlayın. 10 kez tekrarlayın.

2. K vitamini içeren krem kullanın.

K vitamini çoğunlukla cilt bakım ürünleri için kullanılır. cilt iyileşmesine yardımcı olur, kızarıklık ve şişmeyi en aza indirir. Bu nedenle göz altı kremlerinde sıklıkla K vitamini bulabilirsiniz.

3. Hem potasyum hem de sodyum tüketin.

Böbreklerimiz vücuttaki sodyum, potasyum ve su arasında uygun bir denge sağlar. Çok fazla sodyum(tuz) aldığımızda, vücut suyu tutarak onu dengelemeye çalışır ve şişkin görünmeye başlarız.
Dengeyi korumak için tuzlu yiyecekler yediğinizde potasyum içeriği yüksek yiyecekler yiyin .

4. Yüzünüzü duşta yıkamayın.

Uzmanlar şişmeyi azaltmak için lavabonuzda yüzünüzü soğuk suyla yıkamanızı tavsiye ediyor. Yüzünüzü vücudunuzun duşta sıcak suyla yıkamaktan kaçının.

5. Duşunuzu ılık suyla yapın.

Sıcak bir duş , yüze kan akışını artırabilir. Bu, cildinizin sıcak ve kabarık görünmesini sebep olur. Yine de sıcak su olmadan yapamıyorum diyorsanız, yüzünüze soğuk su çarparak duşunuzu bitirin.

6. Protein alımınızı kontrol edin.

Yüzünüzün şişmiş görünmesinin nedenlerinden biri düşük proteinli bir beslenmedir. Vücudunuzda protein eksikliği olduğunda, kan damarlarınızdaki sıvı hücrelerinize sızabilir, bu nedenle diyetinizi de dengeli tutun.

7. Tiroid durumunuzu kontrol edin.

Şişmiş bir yüz, düşük tiroid fonksiyonundan kaynaklanabilir. Bu durumun diğer belirtileri yorgunluk, kilo alma ve kabızlıktır.

Bu durumlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız doktorunuza danışın.

Şişmiş bir yüz için ne gibi çözümleriniz var?