Yüzünüz Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor?

Yüzünüz bilmeniz gereken her şeyi size söyler. Alternatif tıp uzmanları tekrar tekrar yüzünüzün görünümünün sağlığınızı nasıl yansıttığı hakkında açıklamalar yapıyor ve sonuna kadar da haklılar. Eğer dikkat etmeniz gereken işaretleri bilirseniz, fark etmesi hiç de zor değil. Yakın bir arkadaşınız veya aile üyesinin normalden farklı göründüğünde bir sorunu olup olmadığını hemen oracıkta anlarız. Birini bu denli yakından tanımadan bu işaretleri görebilmek istiyorsanız veya bu işaretleri kendinizde de fark edebilmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Son derece ince ve narin bir yüz

Alışılmadık bir şekilde incelen ve narinleşen yüzün genel sebebi yetersiz beslenmedir. Çoğunlukla aşırı stres altında ve öğün atlayarak yaşadığımız dönemlerde daha çok ortaya çıkar. Yaptığınız diyetin size zarar verip vermediğini tam da bu işaretlerden anlayabilirsiniz. Ayrıca, gözlerinizin yüzünüze gömülmesi ve elmacık kemiklerinizin ortaya çıkması da diğer belirtiler arasındadır.

Şişmiş Yüz

Eğer ki ani bir diyet değişikliği yaptıysanız ve vücudunuzun alıştığından fazla kalori tüketiyorsanız, yüzünüz ilk yağ depolanan yer olacaktır. Genellikle aile evlerine uzun bir aradan sonra yapılan ziyaretten sonra öğrencilerde sıklıkla görülür. Fazla kalori almak için ille fazla yemeniz gerekmiyor, eğer alkol tüketiminizi arttırdıysanız da aynı şekilde hızlı bir şekilde yüzünüz şişer. Beslenme düzeninizi oturttuğunuzda ve düzenli egzersiz yaptığınızda kolayca kurtulabilirsiniz.

İstenmeyen Kırışıklıklar

Yaşlandıkça kırışmamız, havaya attığımız bir nesnenin düşmesi kadar kaçınılmazdır. Ancak bu gereğinden erken meydana geliyorsa, vücudunuz stres altında demektir. Direkt güneş ışığından kaçının ve cildinizi günde 2 kez nemlendirmeye gayret edin. Ayrıca kaçınabildiğiniz kadar stresten kaçınmaya özen gösterin. Unutmayın sadece bir hayatınız var.

Kuru cilt

Yeterince su içmiyorsanız ve tükettiğiniz besinler yeşil değilse, bir de üzerine meyve yeme alışkanlığınız yoksa cildiniz kısa sürede kuruyacaktır.  Bol vitamin takviyesi almaya ve yemeklerinizi daha az pişmiş yemeye özen gösterin ve mutlaka meyve, sebze tüketin. Çünkü cildinizi kısa zamanda eski sağlığına kavuşturmazsanız, kuru cilt daha ciddi problemlere yol açabilir. Eğer normal beslenmezseniz, kullandığınız kremler bir işe yaramayacaktır ve zamanla kuruyan cildiniz çatlamaya ve kanamaya başlayacaktır. Unutmayın, sağlık içten gelir!

Sivilce ve siyah noktalar

Yağlı bir cildiniz varsa, sivilce ve siyah noktalar kaçınılmazdır. Bir de üzerine yağlı besleniyorsanız sivilcelere merhaba deyin. Unutmayın yağlı ve şekerli gıdalar tüketmek işi sadece daha çıkılmaz hale sokar. Düzenli olarak yüzünüze peeling uygulayın ve mutlaka bol su tüketin.

Gözaltı torbaları

Son zamanlarda uykusuz kaldıysanız veya hayatınızdaki önemli bir değişiklik sebebiyle stres altındaysanız gözlerinizin etrafında siyah çizgiler ve gözaltı torbaları oluşabilir. Sıcak bir bardak papatya çayı içerek rahat bir uykuya dalmayı deneyin ve daha fazla su için. Zamanla tüm belirtiler kaybolacaktır.