Tatile Gittiğinizde, Otel Odanızda Bunları Mutlaka Kontrol Edin

Otel odalarıyla ilgili bir araştırma yapıldı ve sonuç gerçekten hiç iç açıcı değil. Bu sonuçlara göre; odalardaki camların % 73’ü düzgün bir şekilde temizlenmiyor veya dezenfekte edilmiyor. Çoğumuz, otel odamıza girer girmez bilgisayarımızı ve telefonumuzu şarj etmek için mevcut prizleri arıyoruz, ancak kontrol edilmesi gereken daha önemli şeyler var.

Tatile gittiğinizde otel odasında kontrol edilmesi gereken şeyleri sıraladık. Mutlaka bunları kontrol edin.

1. Yatağınızı tahtakuruları açısından kontrol edin.

Tahtakurularının düşük maliyetli otellerde oluştuğunu düşünebilirsiniz, ancak tahtakuruları, daha önce ziyaret etmiş konukların kıyafetleri ve kişisel eşyaları ile 5 yıldızlı otellere dahi gelmektedir. Odanıza girdiğinizde, önce yatağı kontrol edin. Yatağın çevresinde, lekeler veya küçük kahverengi ve siyah noktalar olup olmadığına bakın, ardından yatak örtüsü ve çarşafları kaldırıp inceleyin. Bir şey bulursanız, doğrudan resepsiyona gidin.

2. Kullanacağınız tüm bardakları sıcak su ve sabunla yıkayın.

Oteldeki kullanacağınız bardak, tabak gibi malzemeler el değmemiş ve temiz görünebilir, ancak temiz olmamaları büyük bir olasılıktır. Kendinize bir iyilik yapın ve kullanmadan önce herhangi bir bardağı sıcak su ve sabunla iyice yıkayın. Bu şekilde, Tatil ruh halinizi mahvedebilecek mikrop ve bakterilerden kaçınmış olursunuz.

3. Yorganı çıkarın.

Çarşaflar, otel görevlileri tarafından düzenli olarak değiştirebilir ve temizlenebilir, ancak bu yorgan için geçerli değildir. Bu nedenle sık sık seyahat ediyorsanız, kendi battaniyenizi yanınızda taşımak iyi bir fikir olacaktır.

4. Kesinlikle çok dokunulmuş şeyleri temizlemek için dezenfektan kullanın (kapı kolları veya TV kumandası gibi).

Bir başka önemli adım, kapı kolları, gardırop kolları ve TV kumandası gibi herkesin dokunduğu en yaygın şeyleri hızla sterilize etmektir. Yapılan bir çalışmaya göre, TV kumandaları otel odalarında bulunan en kirli maddeler listesinde 1. sıradadır. Bu yüzeyleri temizlemek için anti-bakteriyel mendil  veya bir kolonya ile temizleyebilirsiniz.

5. Kartınızın çalıştığından ve oda kapısının kilitlendiğinden emin olun.

Odanızı size gösterdiklerinde, otel kartınızın çalışıp çalışmadığını kontrol etmeyi ve daha da önemlisi, nasıl çalıştığını anlamayı unutmayın. Ayrıca, kapınızın düzgün kilitlenip kilitlenmediğine bakın. Genelde otomatik olarak kilitleniyor, ancak orada bir arıza olmadığından emin olmak iyi olacaktır. Hem dışarıdayken hem de içerideyken kapıyı kilitlemek en güvenli seçenektir.

6. Özellikle çocuklarınız varsa, pencere ve balkon kapılarını kilitleyin.

Bir aile tatili sırasında mutlaka alınması gereken bir önlem. Özellikle odanız yüksek bir katta bulunuyorsa, pencere ve balkon kapılarınızı kilitlediğinizden emin olun. Çocuklar çok meraklı olabilir, bu yüzden odayı güvence altına almak ve tüm risk faktörlerini gözden geçirmek iyi bir fikirdir.

7. Sıcaklık kontrollerinin ve klimanın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Odadaki dengeli sıcaklık, iyi bir gece uykusu ve konforlu bir konaklama sağlar. Odanıza vardığınızda, sıcaklık göstergelerinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin ve ısıyı ve klimayı mutlaka deneyin. Yanlış bir şey varsa, sorunu düzeltmek veya sizi başka bir odaya taşımak için personele başvurun.

8. Odanızdaki telefonun çalıştığından emin olun.

Bu hem bir güvenlik hem de bir konfor kuralıdır. Telefonunuzun iyi çalıştığından emin olun. Oda servisine,temizliğine ihtiyacınız olabilir bunun dışında acil bir durumla da karşılaşabilirsiniz. O yüzden sizi resepsiyona bağlayacak telefonun çalıştığına emin olun.

9. Banyonuzda olması gereken tüm gereçlerin (havlu, tuvalet kağıdı, vb.) Olup olmadığını kontrol edin.

Banyonuzun tam donanımlı olup olmadığına bakmak, her gezginin otel odasına girdikten sonra yapması gereken ilk şeylerden biridir. Temiz havlu olup olmadığını, tüm konuklar için yeterli tuvalet kağıdı olup olmadığını ve uygun tuvalet malzemeleri olup olmadığını, mutlaka kontrol edin.

10. Kapınızdaki “rahatsız etmeyin” işaretini kullanın.

Her otel odasında bir sebepten ötürü “Rahatsız Etmeyin” işareti bulunur. Kapınıza bu kartları asın ve kimsenin mekanınıza beklenmedik bir şekilde girmesine engel olun. Temizlik görevlileri habersiz odanıza pat diye girebilir ve kendinizi garip bir anın ortasında bulabilirsiniz.

11. Çevrede gizli kamera olmadığından emin olun.

Bu zor bir îhtimal, ama teknoloji çağında yaşıyoruz ve her şeye hazırlıklı olmalıyız. Otellerde çok yaygın olmasa da, gizli kameralar söz konusu olduğunda kesin olarak “asla bilemezsiniz”. Bir odada yanlış yerleştirilmiş nesneler, garip araçlar veya kırmızı ışıklar varsa durumdan şüphelenebilirsiniz.

İyi tatiller 🙂