Zeki Olmanızın Sebebi Yumurtaya Bağlıymış

Yumurtalar çok fazla kullanılabilir ve çok farklı şekillerde pişirilebilir.

Ancak farkında olmadığınız şey, yumurtaların zekanız için ne kadar önemli olabileceğidir.

Onları kızartır, pişirir veya yaptığımız yiyeceklerin bir kısmında önemli bir bileşen olarak kullanabiliriz. Yumurtaların mükemmel özelliklere sahip olduğunu biliyor muydunuz? Vücudumuza verdiği etkiler gerçekten muazzam.

Örneğin yumurtanın sarısından, sinir sinyallerimizi etkileyen amino asit kolinini alırız. Amino asit kolinin bize, Anahtarlarımızı arabada mı yoksa evde mi bıraktığımızı hatırlamamıza yardımcı olur.

Çiğnemeye Başladığımız Anda Etkili

Araştırmalar yumurtayı, çiğnemeye başladığımız anda bile beynimize muazzam bir şekilde yardımcı olduğunu gösteriyor.

Çiğneme yaptığımızda Beyin, nörotransmitter serotonini ürettiğinden, bizi mutlu ediyor ve aynı zamanda yumurtanın ne kadar doyurucu olduğunu bilirsiniz, doyma hissine bağlı mutluluğu da bize veriyor.

Yumurta, beyninizin ve vücudunuzun diğer hücrelerinin günlük olarak ihtiyaç duyduğu birçok besleyici element içerir.

Yumurtalar yetişkinlerde beyin fonksiyonuna yardımcı olan temel bir besin maddesi olan kolin bakımından yüksektir. Ancak, araştırmalar yetişkinlerin yalnızca yüzde 10’unun her gün önerilen miktarda kolin elde ettiğini göstermiştir. 

Tüm hücre zarlarının yapısını korumak için kolin kullanılır. Kolin ayrıca nörotransmiterlerin imalatında anahtar bileşen olarak görev yapar, böylece beyin hücreleri birbirleri arasında ve kas hücreleri ile iletişim kurabilir. Fetüs için, annenin diyetinden elde edilen yumurtalardaki yüksek kolin içeriği, beynin normal olarak gelişmesine yardımcı olabilir ve hatta doğum kusurlarını önleyebilir.

Çevrenizde yumurtayı seven sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın 🙂