50 Yıl Önce Yerin Altına Gömmüşlerdi, Şimdi Gün Yüzüne Çıktı!

50 yıl önce Amerika’nın Oklahoma eyaletinde yapılan bu sıra dışı çekiliş daha önce duyduklarınızdan eminim çok farklı. 50 yıl önce toprağın altında saklanan 1957 model Plymouth Belvedere klasik araba artık gün yüzüne çıktı. Peki aracı neden gömdüler gelin bu ilginç olayı birlikte inceleyelim…

Tarih 1957, yer Amerika

Takma adı “Bayan Belvedere” olan bir araç düşünün. Klasik son model, o dönemin en çok beğenilen ve gözde olan araçlarından… Oklahoma eyaletinde bir belediye başkanı tarafından adliye binasının altına gömülme kararı alındı.

bayan belvedere

Araçla birlikte değerli birçok eşya ve altın da gömüldü. Peki amaç neydi? Neden böyle bir şey yapmak istiyordu Eyalet yöneticileri?

Amaç bir çekiliş düzenlemek ve sonucun 50 yıl sonra öğrenilmesini sağlamaktı. 1957 yılında Oklahoma eyaletinin nüfusu çok düşüktü ve 50 yıl sonra Oklahoma’nın nüfusunu en yakın tahmin eden kişi ödülün sahibi olacaktı.

O dönem çekilişe katılmak isteyen herkesin tahmini toplandı ve noter huzurunda kayıt altına alındı. İsimler ve tahminler artık belliydi ve artık sonucu öğrenmek için ihtiyacımız olan tek şey zamandı…

İşte Bayan Belvedere’nin Gömüldüğü Ana Dair Fotoğraflar

Çekilişe 812 kişi katıldı ve tahminler mikro filme kaplanarak aracın torpido gözüne koyuldu.

Aracın saklandığı alan betondan yapılmıştı ve nükleer bombalara karşı bile dayanıklı olması düşünülmüştü.

Bayan Belvedere zamanda yolculuk yapmak için hazırdı.

Zaman aktı, gitti… Tam 50 yıl geçti.

Tarih 2007, yer Oklahoma. Yaşlı olanlar hayatını kaybetmişti, gençler büyüklerinden çocukken duydukları Bayan Belvedere’nin hikayesiyle büyümüştü. Artık onu görmenin zamanı gelmişti. Eyalet yöneticilerinin aldığı bir kararla o günkü nüfus belirlendi ve tahminlerin doğruluğunu onaylamak için Bayan Belvedere gün yüzüne çıkarıldı.

Ama o da ne?

Bayan Belvedere yaşlanmıştı ve eski güzelliğinden eser yoktu insanlar bunu beklemiyor olacak ki hayal kırıklığına uğradılar. Ama onun son hali bu değildi…

Kazanan kimdi?

1957 yılında 384.743 tahmininde bulunan Raymond Humberston kazanan olmuştu ancak artık Raymond yaşamıyordu. 100 yaşında olan kızı ödülü almaya hak kazandı. Ancak restore etmek oldukça maliyetli görünüyordu.

Bayan Belvedere Restore Edilmek İstendi

Bir hayırsever 20.000 dolar ödeyerek restore olmasını sağladı. Ama bu restorasyon işlemi aksadı ve durma noktasına geldi.

Bir süre araç yıpranmış haliyle müzelerde durdu.

Daha sonra başka bir gönüllü tarafından restore edilmek üzere çalışmalara başlandı. Bayan Belvedere’den herkes çok umutluydu.

Ve işte Bayan Belvedere’nin Son Hali

bayan belvederenin son hali

O artık yeni gibiydi

Harika görünmüyor mu?

Siz bu içerik hakkında ne hissettiniz ve ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.