Baş Parmağın Yanında Çıkan Bünyon Kemik Çıkıntısı Nasıl Geçer?

Ayağın baş parmağının hemen yanında çıkan bünyon yani kemik çıkıntısına, oluşur oluşmaz tedbir alınması gerekir. İşte bünyonun tedavisi için en etkili 6 yöntem…

BÜNYON NASIL GEÇER NE YAPMAK GEREKİR?

Masaj topunu kullanmalısınız

Ayağınızın altına masaj topunu koyun ve yuvarlayın. Hafifçe bastırarak topuğunuzdan ayak baş parmağınıza doğru yuvarlayın ve parmaklarınızın arasına alın.

Özellikle ayak baş parmağınıza ileri geri hareket ile bünyonun olduğu bölgeye doğru masaj yapın.

Stiletto Tarzı Ayakkabılardan Uzak Durun

Ayağınızda bünyon oluşmasını istemiyorsanız ilk yapacağınız şey uzun topuklu stilettoları kullanmamanız olmalı. Uzmanlara göre sıkı ve yüksek topuklu ayakkabıları giymenin kemikte bünyon oluşmasına daha çok katkı sağladığını söylüyorlar.

Sonrasında ise fazla yağ barındıran besinlerden uzak kalmanız gerekiyor. Zira fazla kilolar, bünyon oluşumunu hızlandırır.

Ayak Egzersizleri Yapmalısınız

Ayağınız ile yere basın ve ardından adım atarcasına parmak uçlarınızda kendinizi yükseltin.

Birkaç defa yineleyin daha sonra ayağınıza bir lastik sarın ve ayağınızın iki parmağıyla lastiği açmaya çalışın. İki ayağınıza da aynısını uygulayın.

Ayak Sağlığınıza dikkat Etmelisiniz

Ayaklarınızın hijyenine dikkat edin ve aromatik terapi uygulayın. Bu aromatik tedavi sayesinde, bitkinliğinizi atacaksınız ve kemiklerinizin de rahatlamasına neden olacaksınız.

Ayağınıza Buz Uygulayın

Ayak ağrısını ve iltihabı rahatlatmak için buz tedavisi çok iyi bir yöntemdir. Soğuk etkisi geçici olarak sinir uçlarını etkiler ve bu sayede sızılardan gevşeme sağlar.

İnce bir havluya bir avuç kadar ezilmiş buz koyun ve ayağınızı sarın. 5-10 dakika süresince etkilenen bölge üzerine yerleştirin. Her 10 dakikada bir ara verin ve aynı şeyi 2 veya 3 defa yineleyin. Bu yöntemi gerektiğinde bir kaç kere uygulayabilirsiniz.

Asprini Denemelisiniz

Bir çok işe yarayan aspirin iltihaplı bölgedeki batma ve sızıyı azaltma özelliğine sahip. Ayrıca aspirin, nasırı ve ölü deriyi yok etmek için etkilenen alanı yumuşak tutar.

Ufak bir leğenin içine ılık suyu dökün ve 2-3 aspirini bu suda çözün. Su soğuyana kadar ayaklarınızı bu suda bekletin.

Ayağınızı iyice kuruladıktan sonra zeytin yağı ile masaj yapıp ovalayın.

Günde bir kaç defa uygulamak ağrınızı azaltacaktır..

Bu önemli bilgi ve usullerden daha fazla insanın yararlanması için, beğenin ve paylaşın lütfen…