Bu Bitkiyi Görürseniz Sakın Dokunmayın

Havuç ailesine dahil olan dev tavşancıl otu 4 metreye kadar büyüyebilir ve ölümcül özüyle ünlüdür. Oldukça göz alıcı olan çiçekleri sizleri dokunmanız için cezbedecek kadar güzeldir ve dokunduğunuzda da ciddi alerjik reaksiyonlara sebep olur. Özellikle kuzey Amerika kıtasında bolca bulunan bu bitki özellikle çocuklar tarafından çok fazla dokunulur. Bu sebeple eğer bahsettiğimiz belirtiler gözünüze çarparsa, ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Yanlışlıkla bir dalını kırar veya çiçeklerine temas ederseniz, dokunduğunuz her bölgede ciddi kabarıklıklar oluşacaktır. Bu kabarıklıkların oluşma sebebi, bitkiden derinize nüfuz eden kimyasallar derinizi ışığa karşı oldukça hassaslaştırıyor.

Kabarıklıklar 48 saat içinde meydana gelir ve birkaç aydan, birkaç yıla kadar kalabilir. Eğer bitkinin özü gözünüze gelirse hayatınız boyunca özel gözlükler takarak yaşamak zorunda kalabilirsiniz.

Eğer bu bitkiyle doğada karşılaşır veya eve gelen çocuklarınızın vücudunda bu tip kabarıklıklar görürseniz ilk yapmanız gereken bol suyla yıkamak ve bölgeyi temizleyebildiğiniz kadar iyi temizlemektir. Sonrasında, bolca güneş kremi sürün ve iyice yedirin. Ayrıca özün temas ettiği bölgeyi güneş ışığından uzak tutmaya özen gösterin.

https://naturaldietclub.com/if-you-see-this-plant-whatever-you-do-do-not-touch-it/