Eğer Bir Sinek Yemeğinize Düşerse Ne Olur?

Yemeğinizin üzerinde bir sinek gördüğünüzde yapabileceğiniz farklı şeyler vardır. Örneğin, lezzetli öğle yemeğinizi hemen atabilirsiniz. Ama hiçbir şey olmamış gibi yemeye devam edecek olanlarda vardır aramızda, çünkü “bu sadece minik bir sinek”. Bu sinekler aslında tabağınıza bazı problemler getirebilir. Bu problemlerden bazılarını sizler için sıraladık.

Küçük bir sinek yemeğinizin üstüne konduğunda neler olur? Hadi beraber bakalım

1. Yiyeceklerinize kusabilirler

İşte bilmeniz gereken birinci şey: Karasinekler boru şeklindeki ağızlarından sıvı emerek beslenirler. Ağızlarının şekli, herhangi bir öğünü sıvıya dönüştürmelerini sağlar. Sıvıya dönüştürebilmek için, daha önce yedikleri her şeyi kusması gerekir (örneğin, çürümüş et veya dışkı) bu yüzden konduklarında tükürükleriyle birlikte yiyeceklerinize de kusabilirler.

2. Yemeğinize yumurtalarını bırakabilirler.

Özellikle yemek artıkları, yumurtalar için mükemmel yuvaya dönüşebilir . Ve bir süre geçtikten sonra, sizi gerçekten ba-kteri ile zeh-irleyebilen küçük bebek sineklere (kurtçuklar veya larvalar) dönüşecekler. Bu yüzden yemeğinizin bir süre dışarıda kalması gerekiyorsa üstünü kapatmayı unutmayın.

3. Bacakları ve kanatları yiyeceklerinizi bir bakteri yuvasına dönüştürebilir.

Sineklerin bakterilerle dolu olduğunu zaten biliyoruz. Ama en fazla sayıda mikropun vücutlarının dışında bulunabileceğini biliyor muydunuz? Nanyang Teknoloji Üniversitesine Göre, “sineklerde bulunan bakterilerin yüzlercesi, kanatlarında ve bacaklarında bulunur” Bu da, dokundukları her şeyin ciddi şekilde en-fekte olabileceği anlamına gelir.

4. 60’dan fazla has-talık taşıyabilirler.

Karasinekler sadece çöp ve yiyeceklerden geçerek insanlara en az 65 farklı has-talık bulaştırabilir . Bunlardan bazıları, dizanteri, ishal, kolera ve hatta cüzzam.

Yemeğinizin yanına bir sinek geldiğinde daha önce ne yaptınız? Bundan sonra davranışınızı değiştirecek misiniz? Yemeğinizi sineklerden kurtarmak için ne yaparsınız?