Sürekli Yorgun Hissetmenin Sebepleri

Yeterince uyuyor olsanız bile bütün gün halsiz ve yorgun mu hissediyorsunuz. Bunun bir çok sebebi hatta Kronik yorgunluk sendromu denen bir durum olabilir. Ancak, bu durumun gerçek sebebi nedir ve nasıl bir çözüm bulursunuz gelin birlikte bakalım.

1. Düzgün yemiyorsunuz.

Rafine karbonhidratlar hızlı bir enerji kaynağı olabilir. Kahvaltılık gevrek, kurabiye, makarna veya pizza gibi bir şey yediğinizde, içlerindeki rafine karbonhidratlar kan şekerinizin yükselmesine neden olur ve kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Bununla birlikte, kan şekeri seviyeniz düştüğünde, yeniden yorgun hissetmeye başlayacaksınız. Rafine karbonhidrat içeren yiyecekleri yemeye devam ederseniz, tüm gün boyunca yorgunluk hissedersiniz.

Daha az şeker ve işlenmiş karbonhidrat yemeye çalışın mesela yulaf, mercimek ve sebze gibi lif bakımından zengin yiyecekler olabilir.

2. Yeterince aktif değilsiniz.

İşten sonra eve yorgun geldiğinizde, kanepede uzanıp dinlenmenin kendinizi biraz daha enerjik hissetmenize yardımcı olabileceğini düşünebilirsiniz. Aslında haftada birkaç kez egzersiz yapmak daha az yorgun hissetmenize yardımcı olur. 2008 yılında yapılan bir araştırma, haftada 3 kez sadece 20 dakika düşük yoğunluklu egzersiz yapan yetişkinlerin daha yüksek enerji seviyelerine ve daha düşük yorgunluk seviyelerine sahip olduğunu gösterdi.

3. Yeterince Kaliteli Uyumuyorsunuz.

Her gece önerilen 7-9 saat uyku saatini uyuduktan sonra bile yorgun hissedebilirsiniz. Bunun nedeni, uykunuzun kalitesinin ne kadar uyuduğunuz kadar önemli olmasıdır. Her gün aynı saatte uyumaya ve uyanmaya çalışın.

Ayrıca günün geç saatlerinde kahve içmeyin ve geç saatlerde telefon veya televizyonla ilgilenerek geçirmeyin. Bu, uyku kalitenizi artırmanıza yardımcı olur ve gün boyunca kendinizi yorgun hissetmeyebilirsiniz.

4. Yiyecek hassasiyetleriniz var.

Gün içinde sebepsiz yorgunluk hissediyorsanız, bu gıda intoleransınızın bir işareti olabilir. En yaygın olanlardan bazıları glüten, süt ürünleri ve yumurtadır.

5. Yeterince su içmiyorsunuz.

Vücudunuzun kaybettiği suyu değiştirmezseniz susuz kalırsınız. Bu, daha düşük enerji seviyelerine yol açabilir ve konsantre olmayı zorlaştırabilir. Yapılan bir araştırmaya göre, koşu bandında koşarken su içen kadınların su içmedikleri zamana göre daha az yorgun hissettiklerini gösterdi.

6. Stres altındasınız.

Araştırmalar, yüksek stres seviyelerinin yorgunluğa neden olabileceğini göstermiştir. Dahası, bir çalışma stresle uğraşmaktan kaçınmanın daha yüksek yorgunluk seviyelerine yol açabileceğini buldu. Yoga ve meditasyon rahatlatmanıza yardımcı olabilir.

7. Daha fazla vitamine ihtiyacınız olabilir.

Ayrıca yediğiniz gıdalarda yeterince demir, D vitamini veya B12 vitamini bulunmayabilir. Demir içeriği yüksek olan yiyeceklerden bazıları ıspanak, brokoli, kırmızı et ve hindidir. B12 ise süt, yumurta, somon ve sığır etinde bulunabilir veya takviye olarak alabilirsin. Daha fazla D vitamini almak için daha fazla mantar, yağlı balık ve deniz ürünleri yiyin. Ayrıca güneşte daha fazla zaman geçirmeye çalışın.

Yukarıdakilerden biri bile sende varsa lütfen yorumda bize bahsedin.